Kimchi, czyli koreańska podróż przez Pora na Pola

· ·
Kimchi, czyli koreańska podróż przez Pora na Pola

No dobrze, ale co właściwie kryje się za tym egzotycznie brzmiącym słowem? Nazwa kimchi wywodzi się z języka chińskiego i oznacza fermentowane warzywa. Choć może się wydawać, że etymologia mówi nam właściwie wszystko o istocie tego dania, tradycyjna koreańskia wersja jest zdecydowanie czymś więcej. Podstawą potrawy jest najczęściej kiszona kapusta pekińska, do której dodaje się również inne warzywa (takie jak rzepa, rzodkiew, marchewka, cebula czy czosnek) oraz przyprawy (najczęściej jest to papryka chili, pieprz i imbir). Nie byłoby jednak klasycznego kimchi bez owoców morza – to one są współodpowiedzialne za charakterystyczny smak tej potrawy. Obok rybnego posmaku tradycyjna opcja bez wątpienia wyróżnia jego ostrość, pochodząca z kompozycji pikantnych przypraw.

Taka kombinacja intensywnych smaków czyni z ekologicznego kimchi potrawę jedyną w swoim rodzaju. Określenie to może jednak wprowadzać w błąd – w Korei znanych jest ponad 160 przepisów. Receptury różnią się w zależności od regionu, użytych składników, zastosowania i sezonu, w jakim danie jest przygotowywane. Kimchi ma nawet własne święto o wdzięcznej nazwie kimjang. Na przełomie listopada i grudnia w Korei całe rodziny zbierają się, aby wspólnie, w atmosferze zabawy przyrządzać kiszone przetwory na zimę. Sam proces powstawania tradycyjnego kimchi został zresztą wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Co więcej, w Seulu funkcjonuje też muzeum tej wspaniałej, prozdrowotnej potrawy – wszystkie te okoliczności przyrody jasno pokazują, jak ważna dla Koreańczyków jest to potrawa. Kimchi jedzone jest w kraju swojego pochodzenia praktycznie codziennie, w wielu formach – jako samodzielna przekąska, przystawka, składnik zup, gulaszy, dań głównych (i pobocznych;)), a nawet naleśników.

Szczypta tradycji na dobry początek

Znamy już podstawowe informacje o kimchi (aczkolwiek jego historia, różnorodność smaków i tradycja, która została zbudowana wokół jedzenia tej kiszonki, zasługuje na znacznie większą uwagę i warto zapoznać się również z tłem kulturowym kimchi), dlatego najwyższy czas przejść do konkretów i odpowiedzieć na pytanie, co pysznego możemy znaleźć w sklepie Pora na Pola! Zaczniemy oczywiście od klasyki, czyli odmian, które są najpopularniejsze w Korei i jako pierwsze powędrowały w świat. Jeżeli chcecie spróbować tradycyjnego kimchi, wybierzcie przetwory od United Soil lub Classic od Old Friends Kimchi (na naszym targu znajdziecie dwie wersje fermentowanych warzyw od tej podwarszawskiej wytwórni – łagodną i pikantną). Wszystkie będą idealne na początek przygody z charakterystycznym smakiem i świetnie sprawdzą się w eksperymentach z koreańską kuchnią. Godne polecenia są również wszelkie inne wersje tej potrawy od takich cenionych dostawców jak This Is Smoke lub Gospodarstwo Rolne Michał Sznajder.

Wegańskie kimchi, czyli mocny konkurent klasyki

Jednym z najważniejszych składników koreańskich kiszonek są ryby, owoce morza oraz fermentowany sos rybny, jednak w naszym sklepie znajdziecie również całkiem bogatą ofertę kimchi wegańskiego. Roślinne fermentacje od Zakwasowni, pikantne i łagodne kimchi Vegan od Old Friends (również w wersji bio – wykonane z certyfikowanych produktów ekologicznych) oraz wszystkie wersje kiszonek od Pozytywnie Zakiszonych nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, a ich smak podkręca sos sojowy (swoją drogą co to byłoby za życie bez sosu sojowego? Przecież to umami w płynie!). Wegańskie kimchi poleca się na… wegańskie stoły (no cóż za odkrycie!) oraz dla osób, które trochę obawiają się intensywności smaku tradycyjnego koreańskiego przysmaku, ponieważ ten potrafi zaskoczyć swoją mocą!

A może tak kimchi po polsku?

Naszym dostawcom zdecydowanie dopisuje kreatywność. Nie jest to zaskakujące, ponieważ są to ludzie z ogromną pasją do jedzenia, ciągle poszukujący nowych smaków. Owocami kulinarnych eksperymentów współpracujących z Pora na Pola twórców (nie bójmy się tego słowa!) są między innymi kiszone wyroby. Łączą w sobie koreańską tradycję przygotowywania kimchi z przepysznymi polskimi składnikami. W ten sposób powstało polskie kimchi od Zakwasowni – z wędzoną papryką lub przyprawami piernikowymi, a także niepowtarzalne kimchi z borowikami, olejem rydzowym i miodem, zaskakujące wielowymiarowym smakiem i aromatem, jednocześnie łagodnym i wyrazistym, z nutami korzennymi i kwiatowymi. Wartym spróbowania produktem jest również Kimchi-sław, stworzone przez szefa kuchni Juliana Karewicza pod marką This is smoke. To smakowite połączenie czerwonej kiszonej kapusty, wędzonego majonezu i przypraw piernikowych, które zasługuje na miano najoryginalniejszego kimchi na naszym internetowym targu. Prawdziwa fuzja smaków i kulinarnych kultur, która zaskoczy nawet najbardziej doświadczonego miłośnika nowości – przede wszystkim tym, jak dobrze te pozornie kontrastujące składniki pasują do siebie (i pulled porka!), wzajemnie się uzupełniając.

Buraki w roli głównej, czyli ekologiczne kimchi inaczej

To jednak nie koniec wariacji na temat kimchi, które kupicie w sklepie Pora na Pola. W poprzednim akapicie przeczytaliście zaledwie o małym ich wycinku (tak! Mamy tego więcej!). Na naszej internetowej półce znajdziecie również dwa rodzaje kimchi z buraków. Fermentowane buraki zastępują w nim najważniejszy składnik – kapustę pekińską. Zarówno pikantny Burak od Old Friends, jak i buraczki kiszone od Michała Sznajdera to produkty w pełni wegańskie. Całkowicie bezmięsne są również dwie interesujące interpretacje kimchi od roślinnej (i rodzinnej!) Zakwasowni – wybierzcie między zieloną kiszonką z młodym jęczmieniem i ziołami lub ostrą BBQ z aromatem chipotle, aby poznać nieskończony potencjał smaków koreańskiego kimchi. Na koniec zostawiliśmy produkt wyjątkowy, który również pochodzi od trójmiejskiej manufaktury stworzonej z pasji do roślinnej kuchni. Shot probiotyczny, bo o nim mowa, to ekstrakt z ekologicznego kimchi, czyli wszystkie jego najlepsze właściwości zamknięte w szklanej butelce. Przeznaczony do picia jako suplement diety ferment, podobnie jak inne kiszonki (o ich działaniu możecie przeczytać więcej w artykule o… kiszonkach właśnie), pozytywnie wpływa na trawienie i odporność, kompleksowo wzmacniając organizm.

Wiecie już, czym różnią się dostępne na naszym targu odmiany kimchi. Po więcej informacji zapraszamy do działu kimchi w sklepie Pora na Pola. Tam możecie znaleźć dokładne składy każdego wariantu tej wyjątkowej kiszonki i szczegóły dotyczące ich przechowywania (odmienne dla różnych jej typów – inaczej należy przechowywać kiszonki pasteryzowane, a inaczej żywe). Pamiętajcie, że w każdym słoiku czekają na Was najzdrowsze, naturalne składniki, dzięki którym ekologiczne kimchi od naszych dostawców jest przekąską nie tylko pyszną, ale też działającą prozdrowonie! Niniejszym idealnie wpasowuje się w misję, z jaką do Was przychodzimy! Kim więc bylibyśmy, nie polecając kimchi?

Bibliografia:

Gwóźdź E.: Kimchi – właściwości, skład i wykorzystanie kimchi; url: https://www.ekologia.pl/styl-zycia/zdrowa-zywnosc/kimchi-wlasciwosci-sklad-i-wykorzystanie-kimchi,24234.html [dostęp 2020.07.29];

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kimchi [dostęp 2020.07.29];

https://zakwasownia.pl/zdrowe-kiszonki/kimchi/ [dostęp 2020.07.29];

https://oldfriendskimchi.pl/skladniki/ [dostęp 2020.07.29].

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze