Indyki

Wiejskie indyki są dobrem (i dobre!) polecanym przez dietetyków wszystkim tym, którzy potrzebują diety niskokalorycznej i lekkostrawnej. Przez swój delikatny smak mięso z indyka jest też niesamowicie uniwersalne w kuchni – sprawdzi się w rosole i spaghetti, choć prawdziwy, królewski indyk jest tylko jeden – to ten nadziewany pysznościami i pieczony w całości! Z ogromną przyjemnością dostarczymy Wam wprost do domu świeże, ekologiczne indyki od Polskie Eko Zagrody!

Indyki hodowlane

Indyki to największe ptaki hodowlane, które na dobre zadomowiły się w naszej kuchni, a w polskich gospodarstwach zaczęły być hodowane już w XVII wieku. Oryginalnie drób ten pochodzi z Ameryki Północnej i, jak łatwo się domyślić, przywędrował do Europy w XV wieku, razem z powracającymi z Nowego Świata kolonizatorami. Zupełna nowość, jaką okazały się dla europejczyków indyki, zaowocowała uczynieniem z nich uroczystego dania, przyrządzanego przez osiedlających się w Ameryce emigrantów z okazji Święta Dziękczynienia. W tym dniu tradycyjnie piecze się indyka w całości i jest on głównym bohaterem świątecznej wieczerzy.

Indyki w diecie

Ekologiczne indyki polecane są przez dietetyków dla wielu grup konsumentów – specjaliści uważają, że warto włączyć je do jadłospisu osób odchudzających się, dzieci i starszych, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, a nawet alergików i potrzebujących szczególnego sposobu żywienia ze względu na przebyte choroby. Obok wartości odżywczych, powodem takich zaleceń jest wyjątkowa delikatność mięsa z indyka, również pod względem organoleptycznym – indyki eko są łagodniejsze w smaku i zapachu, więc chętniej będą jedzone przez osoby wrażliwe (np. niejadków lub cierpiących na dolegliwości ze strony układu pokarmowego).

Właściwości odżywcze indyczego mięsa

Mięso z indyka ma stosunkowo mało tłuszczu – około 7 gramów na 100 g tuszki i niecały 1% masy w przypadku piersi. Kaloryczność tego drobiu wynosi jedynie ok. 130 kcal dla 100 g tuszki i odpowiednio 84 kcal w indyczej piersi. Indyki są za to bogate w lekkostrawne i dobrze przyswajalne białko – znajdziemy w nich między 17 a 23% tego składnika. Jakie witaminy i minerały dostarczają naszym organizmom? Przede wszystkim będą to wszystkie niezbędne witaminy z grupy B. Witamina B12 odpowiada za produkcję czerwonych krwinek, ryboflawina wspomaga układ nerwowy i chroni błony śluzowe przed stanami zapalnymi, niacyna reguluje pracę mózgu oraz wydzielanie hormonów, a tiamina pozytywnie wpływa na działanie serca oraz mięśni – już tylko te informacje przekonują nas do włączenia do codziennej diety indyczego mięsa. Dodatkowo znajdziemy w nim również magnez, odpowiedzialny za przewodnictwo nerwowe, cynk wspierający skórę oraz odporność organizmu, żelazo, które pomaga w dotlenieniu komórek, fosfor i potas wzmacniające kości (ten ostatni bierze także udział we wchłanianiu i przemianach energetycznych). Prawda, że imponujące? Nie warto dłużej się zastanawiać, czy indyk powinien zagościć na naszych stołach!   Jakie elementy indyka możemy wykorzystać w kuchni? W zależności od tego, jaki kawałek indyka wybierzemy, będzie on odrobinę różnił się kalorycznością i zawartością tłuszczu, a także możliwym zastosowaniem. Elementy drobiowe ze skórą będą zdecydowanie tłustsze, natomiast filety oraz mielone mięso sprawdzi się przede wszystkim w daniach dietetycznych.

Tuszka indyka

Innymi słowy, indyk w całej okazałości. Idealny do faszerowania podrobami, wołowiną i warzywami lub nawet owocami. Indyk jest ptakiem o pokaźnych rozmiarach, dlatego piecze się stosunkowo długo, nawet do 3,5 godziny. Całego pieczonego indyka, wzorem amerykańskim, możemy podawać jako szczególne danie świąteczne oraz w przypadku organizowania dużego przyjęcia – indyk tuszka dostępny w Pora na Pola waży aż 8 kg! Jeżeli mamy ochotę na kruchego i soczystego nadziewanego indyka, jednak nie mamy tylu bliskich do wykarmienia, możemy zdecydować się na zakup połowy tuszki.

Skrzydła, uda i nogi z indyka

Te elementy będą idealne na mały głód. Rewelacyjne dania stworzymy marynując mięso w aromatycznej zalewie, którą skomponujemy sami – łagodny, niedominujący smak indyczego mięsa sprawia, że jest ono dość uniwersalne i będzie pasować do wielu dodatków.

Filet z indyka

Czyli inaczej mięso z indyczej piersi. To z nich właśnie przygotujemy dietetyczne sznycle, pamiętając, aby smażyć je w jak najmniejszej ilości tłuszczu i obowiązkowo bez panierki. W zamian możemy obtoczyć je w ziołach i wędzonej papryce. Z produktu jak filet z indyka przyrządzimy też faszerowane kotlety à la devolay i potrawki z duszonymi kawałkami mięsa.

Mięso mielone z indyka

Nie zapominamy również o możliwościach, jakie daje mielone mięso z indyka. Zastąpimy nim wołowinę i wieprzowinę, przygotowując lżejszą wersję spaghetti po bolońsku czy na przykład lazanii, a także dietetyczne pulpeciki – najlepiej duszone w ulubionym sosie.

Porcja rosołowa z indyka

Rosół ugotowany na bazie indyczego mięsa będzie oczywiście chudszy niż klasyczny, ale też bardziej słodkawy. Może stanowić podstawę zup, wskazanych w diecie odchudzającej i lekkostrawnej. Polecamy zatem zakup produktów w naszym sklepie jak porcja rosołowa z indyka.

Indyki ekologiczne – gdzie kupić

Najbardziej wartościowe, wiejskie indyki, które warto wpleść do regularnego jadłospisu, bez wątpienia będą pochodzić z naturalnych, małych hodowli. Indycze mięso dostarczy wszystkich prozdrowotnych składników i uraczy nas wyjątkowym, delikatnym smakiem. W naszym asortymencie posiadamy wyłącznie indyki ekologiczne - eko. Możecie wybierać wśród kilku rodzajów mięsa z indyka – od mielonego przez wyselekcjonowane kawałki, aż do całej tuszki. Dzięki szerokiej ofercie mamy pewność, że każdy z naszych klientów znajdzie swój ulubiony sposób na przygotowanie tego przepysznego drobiu.

Indyki z wolnego wybiegu

Odpowiednie warunki chowu zwierząt są niezwykle ważne nie tylko ze względów humanitarnych, ale także dlatego, że wprost przekładają się na jakość otrzymywanego mięsa. Nie inaczej jest w przypadku indyków, choć można powiedzieć, że w hodowli tych właśnie ptaków ma to jeszcze większe znaczenie. Indyki są bowiem wyjątkowo wrażliwe – silniej reagują na stres, wymagają ścisłego zachowania zasad higieny, dobrego dostępu do świeżego powietrza oraz dużej ilości ciepła. Z tego powodu najlepsze (i najszczęśliwsze) są indyki z wolnego wybiegu, karmione w sposób ekologiczny, z poszanowaniem ich naturalnych potrzeb. Hodowla indyków na wolnym wybiegu, a więc najczęściej w chowie przydomowym i w małych gospodarstwach, pozwala zachować zdrowie ptaków i uniknąć profilaktycznego faszerowania ich antybiotykami. Rodzaje indyków dostępne na rynku

Indyki brojlery

Indyki brojlery, czyli te przeznaczone na mięso, są z reguły intensywnie tuczone i hodowane w zamkniętych pomieszczeniach, przez co kojarzone są z czysto przemysłowym chowem. Taki sposób hodowli jest znacznie tańszy dla rolnika i pozwala na szybkie uzyskanie drobiu o odpowiednich właściwościach. Oczywiście możliwe jest wytworzenie w ten sposób dobrego mięsa, o określonych i docenianych walorach smakowych i właściwościach odżywczych, jednak w pełni naturalne, wiejskie indyki są o wiele lepszej jakości, a ze względu na wysoką podatność tych zwierząt na stres, również zdrowsze dla człowieka.

Indyki lubelskie

Na początku 2020 roku w sieci pojawiła się informacja, że w hodowlach na Lubelszczyźnie pojawiło się nowe ognisko ptasiej grypy. Sytuacja stale kontrolowana jest przez Główny Inspektorat Sanitarny, który zaleca, aby w przypadku kontaktu z drobiem każdorazowo starannie myć ręce oraz użyte do przyrządzania mięsa narzędzia. Nie ma natomiast możliwości zarażenia się chorobą przez spożycie indyków hodowlanych, pod warunkiem zastosowania dokładnej obróbki cieplnej. Jeśli jednak chcemy być całkowicie pewni bezpieczeństwa jedzonego przez nas mięsa, warto skorzystać z naszej oferty ekologicznych indyków z Polskich Eko Zagród z Mazowsza.

Indyki kanadyjskie

Indyki kanadyjskie to jedna z ras tego wykwintnego drobiu, która nie jest zbyt popularna w naszym kraju. Powstała ze skrzyżowania dzikich ras ptaków, hodowanych już przez Azteków – rolnicy mający doświadczenie z czarnymi indykami są zdania, że w charakterze tej rasy zachowała się pierwotna dzikość ich przodków. Indyk kanadyjski, inaczej norfoldzki, odznacza się eleganckim, czarnym upierzeniem i stosunkowo dużą masą ciała, sięgającą nawet do 25 kg w przypadku brojlerów. My jednak stanowczo polecamy nasze polskie indyki ekologiczne dostępne w sklepie Pora na Pola