Jaja

W asortymencie Pora na Pola dostępne są najlepsze jaja od wybieganego, żyjącego w miłych okolicznościach ptactwa. Mamy wiejskie jaja kurze z Kurpi, mamy jaja z Mazowsza, przepyszne jaja kacze z ogromnym żółtkiem i dostępne sezonowo strusie jajo z Podlasia - rarytas, którym posili się naście osób. Wiosną polecamy także delikatne w smaku jajka bażancie - niezwykle eleganckie, pierwszorzędne do majonezów i na kogel mogel. Jajka są nieodzownym elementem wielu potraw, ponadto są znakomitym źródłem wapnia i witamin. 

Jajka wiejskie

Nie od dzisiaj wiadomo, że najsmaczniejsze jaja są od swojskich, wiejskich, szczęśliwych kur. Najlepszym dowodem jest smak produktów takiego naturalnego pochodzenia a marketowego. Co jednak sprawia, że jaja od rolnika mają ten wyjątkowy smak? Samo „przechowywanie” i życie kur w warunkach wiejskich obecnie, przy większej świadomości rolników sprawia, że kury karmione są lepszym, bardziej wartościowym jedzeniem przy zachowaniu naturalnego, swobodnego chowu. Kury takie, nie są przez całe swoje życie pozamykane w masowych hodowlach. Kura, która swobodnie się rusza po swoim wybiegu i jest karmiona dobrym jedzeniem znosi najbardziej wartościowe, najsmaczniejsze jaja.

Jaja ekologiczne

Na uwagę zasługuje ekologiczny chów kur, gdzie wymogi w zakresie warunków sanitarnych i żywieniowych są na najwyższym poziomie. Ma to swoje odzwierciedlenie na jakości jajek ekologicznych ale też tym samym na cenie. Wybierając tego typu produkty dodatkowo ze sprawdzonego, pewnego źródła mamy pewność otrzymania najlepszych jakościowo jaj – tzw. „zerówek”. Ptaki z chowu ekologicznego w kwestii wybiegowej mają takie same warunki jak kury z wolnego wybiegu. Zasadnicza różnica polega na dozwolonych paszach, które muszą spełniać najbardziej restrykcyjne normy pasz ekologicznych. W przypadku tego rodzaju jaj, mamy również pewność, że kurom nie były podawane antybiotyki. W przypadku zachorowania stada i zastosowaniu antybiotyku jaja o klasie „0” - ekologiczne nie mogą być sprzedawane.

Jajka z wolnego wybiegu

Inaczej mówiąc „jedynki” czyli jaja od kur, które żyją w pomieszczeniach wyścielonych ściółką i mających dostęp do wolnego wybiegu. Kury znoszące tej klasy jaja karmione są bardzo wysokiej jakości paszą. W połączeniu ze swobodą ruchu jaki ma kura na wolnym wybiegu jajka mają charakterystyczną, zwartą konstrukcję i kolor. Białko jaj z wolnego wybiegu nie jest jak woda – tak jak często to bywa w przypadku jaj marketowych. Żółtka mają intensywny kolor a smak jest rewelacyjny. Jeszcze jakiś czas temu straszono nas jajami i cholesterolem jaki jest w nich zawarty. Natomiast sama świadomość sprawdzonych hodowli i rolników jest znacznie większa jak kiedyś, pasze są bardzo dobrej jakości dlatego też właściwości jaj się bardzo mocno poprawiły. Tym samym zagościły na stałe w naszej diecie.

Jajka właściwości

Są doskonałym źródłem białka, zarówno żółtko jak i białko. Dodatkowo oferują nam takie cenne witaminy i minerały jak witaminy A, B, D, E i K oraz składniki mineralne: potas, sód, fosfor, wapno, żelazo, miedź, magnez, cynk czy selen. Jaja wiejskie, ekologiczne czy z wolnego wybiegu mają dobre tłuszcze. Na 5 gram tłuszczu zawartego w jednym jajku tylko 0,1 grama to tzw. „złe tłuszcze” - nasycone kwasy tłuszczowe, za to cała masa pozytywnych i dobrych dla naszego organizmu kwasów Omega-3 i Omega-6.

Jajka kalorie kcal

Szacuje się, że dla jednego, średniego jajka o masie ok 60 gram przypada ok 82 kalorii, z czego 3/4 dostarcza żółtko a 1/4 dostarcza białko. Jedząc często ten typ produktu musimy uważać na dodatki w postaci majonezu, który jest niewskazany. Lepiej zastąpić go jogurtem naturalnym lub ewentualnie jogurtem typu greckiego.

Jajka białko

Na 100 gram jajka przypada ok 12,5 gramów białka więc jedno jajko dostarcza ok 7 gramów białka. Jest więc cennym elementem diety zarówno przy redukcji tkanki tłuszczowej jak również przy budowie masy ciała. A teraz czas na najlepsze czyli najsmaczniejsze przepisy, wersje i odmiany dań z jajek lub sposoby przygotowywania tych produktów.

Jajka przepisy

Jajka na miękko

Sposób przygotowania: Są dwa sposoby na przygotowanie tej wersji dania. Klasyczna polega na dokładnym umyciu jaj i włożenia ich do wody o temperaturze pokojowej. Ma to na celu zniwelowanie „szoku termicznego”, który może spowodować pęknięcie jaja zaraz po włożeniu do wrzątku. W osobnym garnku musimy zagotować wodę następnie delikatnie, np. za pomocą łyżki wkładamy jajka. Czas gotowania jest mniej więcej taki. Dla dużych, dorodnych jaj 5 minut, dla średnich 4 a dla małych ok 3,5 minuty. Innym sposobem na jaja na miękko jest sposób szefów kuchni, polegający na włożeniu jaj do zimnej wody, do garnka gdzie będą gotowane a następnie na średnim ogniu podgrzewanie. W chwili kiedy woda się zagotuje jajka są gotowe! Nie zapomnijmy o przeniesieniu jaj do zimnej wody, najlepiej z lodem, aby zatrzymać proces gotowania jajek.

Jajka na twardo

Sposób przygotowania: Tutaj niby nie ma zbytniej filozofii bo teoretycznie nie można „przegotować” jajka. Należy jednak pamiętać o walorach estetycznych a te pogarszają się w przypadku kiedy czas od zagotowania wody przeprasza ok 6 – 7 minut. Po tym czasie dookoła żółtka tworzy się szara obwódka i po przekrojeniu jajko nie wygląda już tak apetycznie. Musisz też wiedzieć, że jajka na miękko są łatwiej – lżej strawne niż te na twardo. Warto więc dla naszego zdrowia wybierać wersję na miękko – która moim zdaniem jest o niebo smaczniejsza. Te płyne żółtko, odrobina soli, mmmm.... :)

Jajka sadzone

Tutaj jest naprawdę bardzo duże pole do popisu bowiem wersję jaj sadzonych można przygotować nie tylko na różnego rodzaju tłuszczu ale dostępna jest również wersja FIT czyli np. smażenie beztłuszczowe lub na wodzie! Tak, jajka sadzone można przygotować na odrobinie wody, którą należy na początku zagotować. Powinno to być naprawdę cienka, delikatna ilość wody w patelni, tak aby po zagotowaniu stworzyć warstwę oddzielającą jajko od patelni – zapobiegnie to przywieraniu jajka. Wybierając wersję smażoną można użyć oleju, swojskiego smalcu lub swojskiego masła, które również oferujemy. Przy wersji smażonej na maśle uzyskujemy dodatkowo chrupiący dół i lekko przypieczoną obwódkę. Wybierając ten rodzaj tłuszczu należy pamiętać, aby nie stosować zbyt dużej temperatury – ognia ponieważ masło ma stosunkowo niską temperaturę dymienia – kopcenia i po zbyt intensywnym nagrzaniu mogą tworzyć się substancje szkodliwe. Umiejętne operowanie temperaturą i poziomem płomienia czy nastawieniem płyty indukcyjnej pozwoli nam na przygotowanie moim zdaniem najsmaczniejszej wersji jaja sadzonego. Zalecana jest w kwestiach smakowych odrobina soli, świeżo zmielonego pieprzu i dowolne dodatki jak odrobina szczypiorku lub drobno posiekana papryczka chili.

Jajka w koszulce

Taka wersja tego wyjątkowego produktu wymaga nieco kuchennej sprawności, zdecydowania i kilku prób :) Jest to wersja gotowania jajka bez skorupki na wodzie. Wodę uprzednio należy zagotować, lekko osolić, można też dodać nieco octu – lecz nie jest to wymagane, zmniejszyć ogień i delikatnie wlać jajko. Techniki są różne. Można zrobić delikatny „wir” z wody i w środek wlać jajko, można użyć małej chochelki i zanurzyć ją wraz z jajkiem, którą następnie delikatnie wyciągamy. Można użyć woreczka spożywczego, do którego wlewamy jajko i zanurzamy w wodzie. Ważne jest jednak aby białko jajka było zwarte dlatego też niesamowicie ciężko jest przygotować tą wersję z jaj marketowych. Idealnie nadają się do tego jaja wiejskie, ekologiczne, z wolnego wybiegu jakie polecamy.