Twarogi

Naturalny, powstały z mleka najwyższej jakości twaróg to rzadkość. U nas taki znajdziecie. Wiejskie i ekologiczne twarogi dostępne w Pora na Pola produkowane są z mleka od naturalnie karmionych zwierząt. Twaróg to król polskiego stołu - towarzysz śniadań, nieodzowny składnik wielu tradycyjnych dań jak pierogi z serem, kluski leniwe, chrupiące ciasteczka serowe. Na wiejskim twarogu wychodzi najlepszy sernik. Swojski twaróg, jak i inne produkty mleczne to świetne źródło składników odżywczych, jedzcie więc na zdrowie. 

Naturalny twaróg od rolnika – jak powstaje?

Domowy twaróg ma lekko kwaśny smak, który wynika z procesu jego przygotowania. Biały ser produkuje się ze zsiadłego mleka krowiego, koziego lub owczego, które podgrzewa się przez około godzinę w temperaturze 38°C, a następnie studzi i delikatnie odcedza (najlepiej, aby obie te fazy przebiegły naturalnie). Wiejski twarożek może mieć różną konsystencję – zwartą lub luźniejszą – w zależności od tego, czy na ostatnim etapie odcedza się go dodatkowo z serwatki. Jak to zwykle bywa w przypadku ekologicznych produktów, cena twarogu od rolnika jest wyższa, niż w przypadku mlecznych wyrobów produkowanych masowo. Ma na to wpływ dbałość o jakość surowca (często własna hodowla zwierząt), mała skala przetwórstwa oraz ręczne przygotowywanie twarogu. Cena idzie jednak w parze z wysoką klasą finalnego produktu, jego doskonałym smakiem i świeżością.

Twaróg chudy czy tłusty – właściwości odżywcze

Wiejski twarożek jest przede wszystkim źródłem białka, które stanowi najważniejszy budulec ludzkiego ciała. Białko, które dostarczamy, spożywając twaróg z mleka krowiego, jest pełnowartościowe i zawiera duże ilości aminokwasów egzogennych, a więc takich, które choć niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, nie są samodzielnie syntetyzowane przez organizm. Zawartość białka zależy od rodzaju twarogu – w 100 gramach tłustego znajduje się około 15 g białka, natomiast w 100 gramach chudego twarogu nawet 25 g tego składnika. Wartością, jaka brana jest pod uwagę w wyborze i klasyfikacji wiejskich twarogów, jest przeważnie zawartość tłuszczu. Ta zaś przedstawia się w twarogach następująco: w twarogu chudym tłuszczu nie ma prawie wcale i jego procentowa wartość nie przekracza 1% masy sera; w półtłustym oscyluje wokół 4%, w twarogu tłustym znajdziemy 8% tłuszczu, natomiast w twarożkach wiejskich często nawet 12%. Wyższą zawartością tłuszczu charakteryzuje się twaróg z dodatkiem śmietany, który może mieć aż 16% tłuszczu. Jak widać, nie są to ogromne różnice, mają jednak znaczący wpływ na kaloryczność produktu. Jest to ważne szczególnie dla osób na diecie odchudzającej, w menu której bardzo często (i ze względu na wysoką zawartość białka słusznie) występują twarogi. 100 gramów chudego twarogu dostarcza organizmowi około 98 kcal, półtłustego mniej więcej 116 kcal, twarogu tłustego 156 kcal, a naturalnego, wiejskiego twarogu prosto od rolnika ponad 180 kcal. Zarówno twaróg tłusty, jak i chudy, zawierają stosunkowo mało wapnia – jest go mniej niż w innych rodzajach nabiału, a także znikomą ilość laktozy, dzięki czemu może być spożywany przez osoby z nietolerancją (choć nie jest to regułą – każdy przypadek należy traktować indywidualnie). Domowy twaróg jest skarbnicą witamin z grupy B oraz witamin A, D i E, niezbędnych w dobrze zbilansowanej diecie oraz mikroelementów, takich jak potas, magnez i cynk.

Czym różnią się twarogi z mleka krowiego i koziego?

Twarogi wiejskie słyną ze swoich właściwości prozdrowotnych, jednak mówiąc po prostu o serze tego typu, najczęściej mamy na myśli twaróg krowi. Zapominamy natomiast o cieszącym się coraz większą popularnością twarogu z mleka koziego, który ma odmienne wartości odżywcze i zdecydowanie bardziej charakterystyczny smak, który sprawia, że nie jest tak uniwersalny, jak jego krowi odpowiednik. Kozi twaróg jest przede wszystkim bardziej kaloryczny, ponieważ aż 14% jego masy stanowi tłuszcz. Co za tym idzie, na odpowiednio niższą zawartość białka, która wynosi średnio 9 gramów na 100 g produktu. Twaróg kozi stanowi cenne źródło witaminy A oraz witamin z grupy B, a także wielu minerałów, takich jak miedź, fosfor, wapń, magnez i potas, mangan, selen i żelazo. Znajduje się w nim jeszcze mniejsza ilość laktozy niż w tym z mleka krowiego. Regularne spożywanie wiejskiego koziego twarogu pozytywnie wpływa na układ krążenia, nerwowy oraz kostny, a także wspomaga proces odchudzania. Na wyższą cenę twarogu koziego w porównaniu z innymi rodzajami tego typu białego sera ma wpływ głównie ilość dostępnego mleka. Koza dostarcza dziennie od 6 do nawet 15 razy mniej mleka niż krowa, dlatego osoby produkujące twarogi z mleka koziego muszą liczyć się z o wiele wyższą ceną zakupu, lub większymi kosztami hodowli zwierząt.

Domowy twaróg – zastosowania kulinarne

Świeży twarożek od rolnika będzie doskonałym składnikiem pysznego śniadania, czy to w formie plastrów na kanapce, czy pasty z aromatycznymi dodatkami – przyprawami lub warzywami, spośród których najpopularniejsze są rzodkiewki, szczypiorek i ogórki. Wiejski twaróg idealnie komponuje się z naleśnikami oraz pierogami i daje ogromne pole do kulinarnych eksperymentów. Możemy z jego pomocą stworzyć potrawy słodkie, jak na przykład naleśniki z twarożkiem i owocami, a także wytrawne, jak tradycyjne pierogi ruskie czy szybki w przygotowaniu, a jednocześnie zdrowy i sycący makaron. Twaróg domowy jest też oczywiście podstawą jednego z najbardziej kultowych ciast w naszym kraju – sernika.

Wiejskie twarogi dostępne w Pora na Pola

W naszej ofercie znajdziecie duży wybór naturalnych twarogów od rolników, a każdy z nich jest inny. Bez względu na to, czy potrzebujecie domowego sera na pierogi lub sernik, czy do stworzenia wyśmienitej kanapki, z pewnością znajdziecie w Pora na Pola idealny dla siebie produkt. Wiejski twaróg półtłusty z mleka krowiego, najlepszy do przygotowywania sernika lub naleśników dostarcza dla Was Hacjenda „Trzy Brzozy”. Na naszej stronie ich naturalne twarogi dostępne są w dwóch gramaturach. Podobny domowy twaróg krowi o zwartej konsystencji, w sam raz do krojenia w plastry na kanapkę, oferuje również Pan Michał Szczęsny. Pan Michał produkuje również wiejskie twarożki z mleka ekologicznego z przepysznymi dodatkami – szczypiorkiem i rzodkiewką oraz czosnkiem i ogórkiem. Takie serki to proste, a zarazem smakowite rozwiązanie na zdrowe śniadanie, a więc najważniejszy posiłek dnia. Dlatego na naszym internetowym targu naturalnego jedzenia znajdziecie jeszcze więcej wiejskich twarożków w oryginalnych smakach. Wyjątkowy naturalny twarożek, wzbogacony aromatycznym czosnkiem i cebulą, od rolników z nadbużańskiego gospodarstwa Dażynka został niejednokrotnie nagrodzony w konkursach regionalnych. Jego szczególny smak docenią przede wszystkim zwolennicy intensywnych doznań kulinarnych. Wyraziste aromaty cebuli i czosnku w połączeniu z aksamitną konsystencją, którą ten krowi twaróg zawdzięcza dodatkowi śmietany, sprawiają, że będzie on świetnym dodatkiem do kanapek i wytrawnych naleśników. Pozwolą też stworzyć genialne w swojej prostocie danie z makaronu, idealne na lekki obiad w ciepły, letni dzień. To jednak jeszcze nie koniec naszych propozycji. Wiejskie twarożki przygotowuje również dla Was Śródborska Manufaktura Serów. Tworzą oni domowe twarogi, wykorzystując do produkcji naturalną podpuszczkę oraz kultury bakterii, dzięki którym uzyskują lekko słone serki, przyjemnie rozsmarowujące się na pieczywie. Każdy twaróg powstaje z pasteryzowanego mleka i jest otoczony idealnie skomponowaną mieszanką przypraw. Do wyboru macie kompozycję z suszonych pomidorów, czarnuszki i czosnku niedźwiedziego; pomidorów, czosnku i bazylii oraz ostry twarożek delikatnie otulony ostrym chilli.