Owoce

Wyjątkowo soczyste, świeże owoce to prawdziwy kulinarny wehikuł, który wyprawia nas w podróż w czasie i... przestrzeni. Słodkie i kruche gruszki, orzeźwiające, smakowite truskawki czy rumiane jabłka z winnym aromatem smakują jak dawniej. Delektując się owocami od rolnika, możemy w każdej chwili, choć na moment, przenieść się do skąpanego w promieniach letniego słońca, zielonego sadu. Któż z nas nie poleżałby teraz pod drzewem?

Bio owoce od rolnika – pyszności prosto z sadu

Jednym z najbardziej wartościowych produktów spożywczych, które możemy jeść w praktycznie nieprzetworzonej formie, są bez wątpienia owoce od rolnika. Uprawiane ekologicznie odmiany gruszek, jabłek czy śliwek, zabezpieczane jedynie naturalnymi środkami ochrony roślin, nadają się do spożycia bezpośrednio po zerwaniu z drzewa. Podobnie w przypadku bio owoców żurawiny, borówki, a nawet polskich arbuzów – nawożone są wyłącznie, obojętnym dla organizmu człowieka, eko kompostem i chronione w sposób tradycyjny. Doglądane z troską, uprawiane w pełni naturalnie owoce, z sadów należących do współpracujących z nami rolników, są najzdrowszą, a przy okazji najpyszniejszą w możliwych opcji. Soczyste gruszki słodko orzeźwiają. Rumiane jabłka, o winnym aromacie, urzekają głębokim smakiem. W tej kategorii znajdziemy różne odmiany, z których każda pachnie i smakuje trochę inaczej. Każdy ze smakowitych gatunków będzie również charakteryzował się indywidualnym możliwym zastosowaniem. Aromatyczne śliwki prosto z sadu poprawią apetyt... na inne owoce. Z czarnego bzu wykonamy wyjątkowy prozdrowotny sok (pamiętając, aby nigdy nie jeść owoców czarnego bzu na surowo, ponieważ w tej postaci powodują zatrucie pokarmowe!). Ekologiczna żurawina oraz borówki świetnie sprawdzają się jako samodzielna przekąska, dodatek do owsianek i deserów. Rzadko spotykany, uprawiany w Polsce arbuz, dzięki wysokiej zawartości wody, w pyszny sposób zaspokoi pragnienie. Bio owoce od rolnika z powodzeniem mogłyby wypełnić cały nasz jadłospis! Warto jednak pamiętać, że oprócz całej feerii unikalnych smaków, niezaprzeczalnych wartości odżywczych – witamin i minerałów, zawierają również dużą dawkę cukru. Dlatego najkorzystniejsze dla zdrowia jest umiejętne wplecenie ich w codzienną dietę.

Owoce z sadu w sklepie Pora na Pola

Za pośrednictwem naszego internetowego targu zamówić można owoce prosto z sadu. Bio pyszności, pochodzące od rolników, są dostępne sezonowo, w zależności od okresów ich dojrzewania i zbiorów. Wyjątek stanowią owoce bio tych gatunków, które są bardziej odporne na przechowywanie – te kupić można dłużej. W asortymencie znajduje się wiele odmian ekologicznych jabłek. Miłośnicy zdrowych przekąsek mogą skusić się na gatunki idealne do jedzenia na surowo, czyli deserowe, na przykład Ligol czy Rubinola. Amatorzy przetworów i wypieków – na odmiany do obróbki termicznej, takie jak Antonówka i Rajka. Osoby, które chcą wykorzystać jabłka na wiele sposobów, powinny zdecydować się na gatunki stołowe, czyli Paulared czy Rebella. Godnymi polecania bio owocami z sadu, które na targu Pora na Pola także dostępne są w różnych odmianach, są gruszki. Również w ich przypadku poszczególne gatunki będą miały inne zastosowania. Paryżanka świetnie nadaje się do przetworów, gruszka Klapsa do jedzenia na surowo, a popularna odmiana Konferencja jest uniwersalna. Większość śliwek natomiast będzie tak samo dobrze smakować na surowo, jeśli jednak potrzebujemy gatunku najlepszego do przygotowywania ciast i przetworów, powinniśmy wybierać śliwki węgierki. W Pora na Pola znaleźć można również polskie arbuzy oraz takie bio owoce od rolnika, jak żurawina, borówki, jagody, truskawki czy maliny. Sezon na nie trwa krótko, dlatego warto w pełni go wykorzystać, gdyż nic nie zastąpi smaku świeżych jagód i ich roślinnych kuzynów. Można spożywać je na surowo, traktować jako dodatek do deserów i owsianek, przyrządzać z nich nadzienia do pierogów, ciast oraz smakowite soki. Te ostatnie wykonamy również z niesamowicie zdrowych owoców czarnego bzu.

Właściwości prozdrowotne bio owoców z sadu

Owoce od rolnika są tak różnorodną grupą, że właściwie każdy gatunek charakteryzuje się innymi właściwościami oraz wartościami odżywczymi. Łączy je przede wszystkim wysoka zawartość węglowodanów, choć ta będzie się wahać od ok. 6 gramów w truskawkach, do nawet ponad 20 (na 100 gramów produktu) w bananach. Podobne rozbieżności obserwujemy także w przypadku błonnika. Najmniej (ok. 0,3%) mają go arbuzy, a najwięcej, bo aż do 8% masy – porzeczki. Bio owoce z sadu nie różnią się natomiast zbytnio obecnością tłuszczy i białka. Te odżywcze makroskładniki występują w nich w ilościach – odpowiednio – od 0,1 do 1,2% oraz od 0,4 do 1,7%. Widzimy więc, że wartości są minimalne i tak naprawdę, komponując dietę, możemy je pominąć. Dlaczego warto jeść te produkty? Owoce bio od rolnika, oprócz solidnej dawki energii dla mózgu, dostarczają nam witamin i składników mineralnych. Posiadają także związki odpowiedzialne za prawidłowe działanie poszczególnych układów i funkcjonowanie organów w ciele człowieka. Jabłka najwięcej zawierają witaminy C, a obecne w nich substancje wszechstronnie wpływają na zdrowie układu pokarmowego. W gruszkach niezwykła jest zawartość jodu, niezbędnego do prawidłowej pracy tarczycy, oraz boru, który wpływa mózg. Śliwki z kolei, pełne witaminy C i innych antyoksydantów, znane są przede wszystkim z działania przyspieszającego trawienie. W arbuzach znajdziemy przeciwutleniacze i potas, a w owocach czarnego bzu prosto z sadu, pektyny, garbniki, witaminy C i A oraz wiele minerałów. Żurawina, której jedzenie korzystnie działa na układ moczowy, to skarbnica witamin E i C oraz błonnika. Składniki zawarte w borówkach, czyli między innymi flawonoidy i antocyjany, poprawiają pamięć i obniżają ciśnienie krwi.

Owoce od rolnika w kuchni – na słodko i słono

Zastosowanie kulinarne bio owoców z sadu nie musi ograniczać się do słodkich sałatek, ciast i deserów, choć nie sposób zaprzeczyć przyjemności z ich jedzenia. Z powodzeniem można wykorzystać je także do przyrządzenia rozmaitych dań wytrawnych. Najpopularniejszymi owocami od rolnika są zdecydowanie jabłka, które stanowią podstawowy składnik naszego narodowego ciasta – tradycyjnej szarlotki, a w wydaniu na słono, są równie dobrze znane jako farsz do wykwintnej, pieczonej kaczki. Gruszki, jako słodki deser, najlepiej smakują karmelizowane i podane z lodami, a na słono – zawijane w szynkę parmeńską z liśćmi rukoli lub w sałatce z aromatycznym kozim serem, orzechami i miodem. Ze śliwek można przygotować ciekawy, pyszny sos do mięsa, z dodatkiem papryki, cebuli i czosnku, oraz oczywiście nadziewać nimi schabową roladę. Śliwki ekologiczne będą także świetnie smakować na słodko – zapiekane pod kruszonką z cynamonem. Arbuzy, zwykle jedzone samodzielnie, często są też wykorzystywane do przyrządzania sorbetów i lemoniad. Można je jednak podawać również na sposób wytrawny, na przykład w pysznej sałatce z rukolą, mozzarellą i oliwkami. Żurawina wyjątkowo dobrze komponuje się z różnymi serami, dlatego ciekawym pomysłem jest wykorzystanie jej do stworzenia domowej pizzy typu „4 sery”. Prawdziwi miłośnicy żurawiny mogą na deser zaserwować ciasteczka owsiane z jej dodatkiem. Borówki natomiast najlepiej pasują do dań z drobiu – mogą być składnikiem znakomitego sosu do pieczonego kurczaka lub sałatki z drobiowym mięsem. Na słodko można podać je na tartaletkach z kruchego ciasta lub dodać do sernika na zimno. Owoce czarnego bzu są idealne do przygotowywania soku, nalewek i dżemów (pasujących do słodkiego pieczywa i twarogu).