Kurczaki

Nasze kurczaki dorastają powoli, żyjąc na czystych terenach wiejskich, na wolnym wybiegu. Jedzą tylko naturalne pasze składające się ze zbóż i ziół, czasem skubną robaczka. Od tych kurczaków możemy uczyć się ekologicznego życia! Macie ochotę na nietypowe danie z kurczaka? Wykorzystajcie gruszki lub śliwki! Dodajcie orzechy lub aromatyczne zioła, podajcie z ulubionymi warzywami, a przepyszna pieczeń będzie gotowa. O kurcze!

Kurczaki wiejskie

Mięso z kurczaka jest najpowszechniej jedzonym w naszym kraju rodzajem drobiu. Jego przewaga jest bezdyskusyjna – według danych z roku 2018, ze średniego spożycia około 27 kg drobiu rocznie, aż 24 kg to właśnie kurczaki. Jest to mięso bardzo uniwersalne – można je przyrządzać na setki sposobów, jako całkiem zdrowe potrawy, ale też dania stricte fastfoodowe. Najczęściej stanowi podstawę menu dziecięcego w restauracjach, gdyż większość pociech go zna, lubi i zjada ze smakiem. Duże znaczenie w kontekście popularności odgrywa również cena kurczaka, ponieważ w dalszym ciągu pozostaje on najtańszym rodzajem mięsa.

Wartości odżywcze kurczaków

Ekologiczne kurczaki są zdrowe i niskokaloryczne. Różne ich elementy różnią się zawartością białka i tłuszczu, a co za tym idzie, charakteryzują się odmienną kalorycznością. Mięso zawiera od 17 do 21 gramów białka. Tłuszcz drobiowy gromadzi się głównie pod skórą, dlatego to właśnie udka, skrzydła i ćwiartki spożywane ze skórą mają go najwięcej, nawet do 12 gramów. Piersi kurczaka dostarczają ok. 100 kcal na 100 g mięsa (i mają zaledwie 2 gramy tłuszczu), podczas gdy jego inne kawałki do 170 kcal.   Kurczaki wiejskie są doskonałym źródłem nie tylko białka (i zawartych w nim aminokwasów egzogennych), ale także minerałów oraz witaminy B12, która jest odpowiedzialna za procesy krwiotwórcze. To składnik nieodzowny, aby zachować zdrowie i konieczne jest dostarczanie go z pożywieniem. W mięsie z kurczaka znajdziemy również cynk wspierający funkcjonowanie wielu procesów w ciele – gojenie ran, regulowanie ciśnienia i wydzielania insuliny; selen, będący składnikiem chroniącym przed wolnymi rodnikami; wspierający układ krwionośny i nerwowy magnez oraz wzmacniający kości fosfor. Utrzymywanie prawidłowego poziomu wszystkich tych minerałów wpływa też korzystnie na odporność organizmu.  

Kurczaki z wolnego wybiegu

Swojego czasu kurczaki zyskały złą sławę za sprawą opinii dotyczących sposobu ich chowu. Hodowcom działającym w skali przemysłowej zarzucano, że zwierzęta żyją w bardzo złych warunkach, są karmione paszą zawierającą stymulatory wzrostu oraz faszerowane antybiotykami. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej zaczęły jednak pojawiać się obostrzenia i zakazy, mające na celu wyeliminowanie kontrowersyjnych praktyk. Obecnie jedyną sytuacją, w jakiej można podać zwierzętom antybiotyki, jest wystąpienie chorób w stadzie.   W dalszym ciągu jednak najlepszym wyborem są kurczaki z wolnego wybiegu. Drób hodowany w gospodarstwach ekologicznych jest o wiele zdrowszy (sam w sobie oraz dla człowieka) i smakuje lepiej. Małe gospodarstwa prowadzące zrównoważone hodowle oferują kurczaki bez antybiotyków. Zwierzęta żyjące w swoim naturalnym środowisku rzadziej chorują i mają lepszą opiekę, co pozwala zredukować podawanie im antybiotyków praktycznie do zera. Nie bez znaczenia jest też sposób karmienia – np. zbożami, ziołami i znajdowanymi przez kurczaki z wolnego wybiegu robaczkami – obok dobrych warunków życiowych to właśnie żywienie przekłada się bezpośrednio na jakość otrzymywanego mięsa.  

Kurczaki ekologiczne – gdzie kupić

Kurczaki wiejskie znajdziemy teraz praktycznie w każdym większym sklepie, warto jednak zwracać uwagę na ich pochodzenie. Co prawda tego rodzaju drobiu nie importuje się do naszego kraju, ponieważ rodzima produkcja całkowicie zaspokaja rynek, ale nawet hodowle w Polsce różnią się między sobą metodami chowu. Najlepsze ekologiczne kurczaki kupimy zawsze w sklepach takich jak nasz – w Pora na Pola dokładnie sprawdzamy wszystkich dostawców i współpracujemy jedynie z tymi godnymi zaufania. Kurczaki z wolnego wybiegu – co kupisz w sklepie Pora na Pola Na naszym internetowym targu naturalnego jedzenia oferujemy mięso z kurczaka w rozmaitych formach. Ze względu na ograniczony charakter ekologicznej hodowli nie wszystkie z nich dostępne są zawsze – niezmiennie jednak są to produkty najwyższej jakości. Jakie elementy wiejskiego kurczaka proponujemy i co można z nich przyrządzić?   Całe kurczaki i połówki tuszki Tuszka z kurczaka, a więc cały wiejski kurczak, nadaje się do faszerowania przeróżnymi pysznościami oraz przyrządzania na rożnie. Połowa kurczaka przyda się do pieczenia z ciekawymi dodatkami – np. pieczarkami i ziołami.   Piersi z kurczaka Z nich wykonamy kotlety, wędlinę na kanapki, zrobimy pełnowartościowe dania z warzywami i węglowodanami (np. z makaronem). Pierś z kurczaka to jego najchudszy element, dlatego polecana jest w diecie osób odchudzających się. Można ją przygotować typowo dietetycznie, ale też wręcz przeciwnie – w formie panierowanych, smażonych na głębokim tłuszczu polędwiczek, które choć niezbyt zdrowe, są przepyszne.   Mięso mielone z kurczaka Wykorzystamy dokładnie tak samo, jak inne rodzaje mielonego mięsa. Ulepimy z niego pulpety lub przygotujemy lekką wersję spaghetti. Mięso mielone produkuje się z piersi kurczaka, dlatego charakteryzuje się ono niską kalorycznością.   Skrzydełka, udka i ćwiartki kurczaka Możemy je smażyć lub piec, uprzednio marynując. To z tych elementów powstają najbardziej znane potrawy kuchni streetfoodowej, np. klasyczne amerykańskie buffalo wings. Delikatny smak mięsa z kurczaka sprawia, że pasuje ono do wielu przypraw i marynat, dlatego za każdym razem może smakować zupełnie inaczej.  

Wiejskie kurczaki – cena

Ekologiczne kurczaki są oczywiście droższe od tych pochodzących z wielkich drobiarskich ferm. Cena kurczaka przekłada się jednak na jakość mięsa i jego wpływ na organizm człowieka. Kurczaki bez antybiotyków, których hodowla jest w naturalny sposób kosztowniejsza, są o wiele zdrowsze nie tylko dla ludzi, ale także środowiska – dzięki unikaniu stosowania antybiotyków producenci przyczyniają się do ograniczania ich występowania np. w wodach gruntowych (na skutek obrotu materii w przyrodzie), co jest istotne dla ogólnej skuteczności tych leków.  

Przepisy z kurczaka

Kurczak jest składnikiem niesamowicie wszechstronnym. Spotykamy go w restauracjach i bardzo często jemy w domu, a możliwych postaci jego podania nie da się zliczyć. Jakie potrawy z kurczaka najczęściej lądują na naszych stołach?   Oczywiście kotlety – proste, smażone jak schabowy, albo z dodatkami, jak zawijany de volaille – to nieodłączny element domowej kuchni w Polsce. Na mięsie z kurczaka gotujemy również rosół i inne zupy, gdy chcemy, aby były one lekkostrawne. Piersi pokrojone w kosteczkę bardzo często pojawiają się w przeróżnych sosach do makaronu lub ryżu, przygotowywanych na sposób włoski czy azjatycki. Z piersi zrobimy też własną, domową wędlinę, która dobrze przyrządzona będzie lekka i doskonale krucha. Popularne są również kurczaki z różna oraz pieczone skrzydełka – te ostatnie świetnie smakują marynowane wcześniej w miodzie i sosie sojowym lub musztardzie. Wykwintne danie z piekarnika stworzymy, faszerując całą tuszkę ekologicznego kurczaka orzechami i śliwkami.   Najlepsi dostawcy kurczaków bez antybiotyków W Pora na Pola pracujemy z misją. Pragniemy dostarczać Wam jedynie produkty najwyższej jakości, od lokalnych rolników, których działalność wynika z pasji. Dlatego współpracujemy tylko z najlepszymi dostawcami.  

Polskie Eko Zagrody

Przetwórnia Polskie Eko Zagrody działa na rynku od 2013 roku. Zaufanie, jakim darzą ich klienci z całego kraju, wśród których znajdują się zarówno konsumenci indywidualni, jak i sklepy ze zdrową żywnością, zaowocowało błyskawicznym rozwojem firmy. Obecnie Polskie Eko Zagrody poza szerokim wyborem drobiu (z kurczakami bez antybiotyków na czele), oferują także ekologiczne warzywa oraz wieprzowinę. Wszystkie ich produkty pochodzą z polskich upraw i hodowli, a o wysokie standardy, razem z pracownikami dba jednostka certyfikująca AGRO BIO TEST.

Gospodarstwo ekologiczne Krok

W Białej Niżnej, miejscowości położonej w Beskidzie Sądeckim, działa rodzinne gospodarstwo ekologiczne Krok. Zajmują się hodowlą świetnej jakości drobiu ściśle określonych ras – u nich znajdziemy wyłącznie polskie i francuskie kurczaki oraz perliczki. Zwierzęta w gospodarstwie mają zapewnione znakomite warunki, mają dostęp do wolnego wybiegu na czystych terenach wiejskich oraz najwyższej jakości, naturalnych pasz zbożowych, które są produkowane przez samych hodowców.