Pora nastawić domowy zakwas z buraków

· ·
Image

Domowy zakwas z buraków potrzebuje około tygodnia by był smaczny i dobrze ukwaszony. Dlatego myśląc o świętach, należy go przygotować odpowiednio wcześniej. Gdy smak i konsystencja nam odpowiada, wystarczy płyn oddzielić od reszty składników i schować go do lodówki, tam dostoi do świąt bez problemu. 

Najczęściej zakwas łączy się z wywarem warzywno-grzybowym, lub mięsnym, jednak doskonale smakuje także pity bez dodatków, ja lubię go delikatnie podgrzać, doprawić majerankiem, mielonym pieprzem i odrobiną masła - to mój oręż w walce o odporność. 

Składniki na najprostszy zakwas wg Marii Disslowej:

Składniki mojego zakwasu:

  • Rzecz zaczynamy od wyparzenia słoika. Zakwas nie lubi śladu detergentów, negatywnie wpływają na proces fermentacji. W drugiej kolejności należy dokładnie umyć i obrać buraki, po czym pokroić je w cienkie plastry. Wodę zagotować z solą lub bez - w zależności od wybranego przepisu.
  • W przepisie Pani Marii Disslowej wystarczy wodą zalać buraczane krążki i dołożyć skórkę chleba - musi to być chleb prawdziwy, czysty, na zakwasie.
  • W moim powszednim przepisie - dostałam go od znajomych z Krakowa i jest genialny - plastry buraków przekładam ząbkami czosnku i przyprawami, nie dodaję skórki od chleba. Lubię zakwas w aromatycznym wydaniu, ale to rzecz gustu.
  • Słój przykrywam gazą i odstawiam w ciepłe miejsce. Dawniej, w czasach Pani Disslowej chociażby, odstawiało się go na kominie albo blisko pieca, dziś okolice kaloryfera będą odpowiednie zimą, latem zakwas zapracuje bez dodatkowego wspomagania.
  • Codziennie mieszam zakwas drewnianą wyparzoną łyżką, poruszam warstwy buraków, nie jest to niezbędne, ale zauważyłam, że służy, więc praktykuję

Dobre rady Agaty:

  • Zakwas można podgrzewać, ale nigdy nie doprowadzać do wrzenia! Po zagotowaniu traci właściwości i swój piękny, nasycony kolor.
  • Dobry zakwas to nieodzowny element polskiego barszczu z buraków.
  • Można go serwować tradycyjnie z uszkami lub z pasztecikiem. Doskonały jest także z ugotowaną fasolą Jaś oraz z kremowym puree ziemniaczanym, w wersji chłopskiej okraszonym skwarkami, w wersji “elegante” w puree wmieszać można smażone na maśle borowiki.
  • Czasem coś pójdzie nie tak, w zakwasie zaczną następować niepożądane procesy, mnie się to od czasu jak kiszę zdarzyło dwukrotnie, a kiszę od dawna. Nie zrażajcie się, zdarza się, że coś jest w powietrzu i wlezie do buraków niepostrzeżenie, czasem słoik był niedomyty albo buraki. Starajcie się być precyzyjni. Domowy zakwas to jest taka rzecz, którą każdy powinien praktykować na co dzień.
  • Jeśli nie macie cierpliwości do domowego kiszenia, warto przyjrzeć się ofercie zakwasów z małych manufaktur - takich, które stawiają na naturalne składniki i tradycyjne receptury. U mnie w domu czterolitrowy słój zakwasu nastawiany jest regularnie, gdy zdarzy się, że chwilowo jest pusty, zamawiam naturalne zakwasy w Pora na Pola. Zwykle wybieram wersje podstawowe, choć ostatnio oczarowała mnie ta ze śliwką wędzoną od Kiszonych Specjałów.
Image
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze