Świętomarcińskie przysmaki z gęsiny

· ·
Image

Jesienne przysmaki z gęsiny

Z okazji zbliżającego się dnia Świętego Marcina przyszykowaliśmy dla Was selekcję wybornych jesiennych przysmaków. Gęsina w Pora na Pola dostępna jest sezonowo - zazwyczaj od września. Przyczyna jest prosta - wylęg piskląt następuje w marcu, kwietniu, a przy hodowli ekologicznej chów trwa co najmniej 140 dni. U naszego dostawcy hodowana jest gęś owsiana, karmiona owsem oraz zielonką i dorastająca do 4 kg. 

Jakie produkty wybrać?

Polecamy ekologiczną gęsinę z Zagrody Łąckiej, a także gotowe wyroby z gęsi. Rillettes z gęsi z szarą renetą od Kowala to świetny dodatek do pieczywa, mamy też selekcję pysznych pasztetów z dodatkiem gęsiny. W ofercie Pora na Pola znajdziecie także gotowe dania obiadowe - konfitowaną gęś zamkniętą w rzemieślniczej konserwie Ed Reda, albo obłędne pierogi od Kowala. 

Co przygotować z gęsiny?

Gęsina zawiera całą moc łatwoprzyswajalnych nienasyconych kwasów tłuszczowych - to rzadkość w przypadku mięsa. Z okazji dnia Świętego Marcina warto przygotować gęś pieczoną w całości i krupnik na gęsich żołądkach, z racji krótkiego sezonu na to mięso polecamy jeść je w listopadzie z większą częstotliwością i nie tylko w kontekście obiadowym.

Dla tych, którzy lubią poszaleć w kuchni, polecamy nasze sprawdzone sposoby na niecodzienne rarytasy z gęsiny.

Rillettes z gęsi

Składniki:

Przygotowanie:

To danie w zasadzie samo się robi. Wszystkie składniki należy umieścić w niedużym naczyniu do zapiekania z przykrywką i wstawić do piekarnika na 2 godziny. Chodzi o to by gęś długo i powoli się piekła w gęsim tłuszczu. 

Pod koniec pieczenia - na ostatnie pół godziny warto dodać pokrojone jabłko albo żurawinę, smak rillettes stanie się bardziej złożony, co tu kryć, gęsina uwielbia towarzystwo owoców. Po dwóch godzinach w piekarniku mięso będzie ładnie odchodzić od kości. Można też rillettes zrobić na kuchence, pamiętając by garnek miał grube dno, a ogień był najmniejszy z możliwych.  

Gotowe udka trzeba delikatnie przestudzić, mięso oddzielić od kości, porozrywać albo zmiksować, wymieszać z tłuszczem i dodatkami, jeśli jest taka potrzeba doprawić. Tak przygotowane rillettes przełożyć do słoików i przechowywać w lodówce.

Serwować do chleba, zarówno z białym pieczywem, jak i razowym jest pyszne - chleb z żurawiną lub z orzechem włoskim od Santy Teresy będzie tu idealny.

Pasta z gęsich wątróbek z gruszkami

Image

Dla entuzjastów wątróbkowych smaków, polecamy ten charakterny dodatek do pieczywa. Wątróbka z gęsi ma mocny smak, który dobrze wypada zestawiony z subtelną słodyczą miodu i karmelizowanych owoców.

Składniki:

Przygotowanie:

Gruszkę siekamy w drobną kostkę po czym smażymy na maśle aż delikatnie się zarumieni. Po zdjęciu owoców, na tę samą patelnię wrzucamy oczyszczoną wątróbkę, smażymy ją krótko, by nie była surowa ale pozostała miękka - zajmuje to około 4 minuty z każdej strony. Po zdjęciu mięsa z patelni, dorzucamy na nią pokrojoną w drobne piórka cebulę - gdy ta zmięknie, mamy już bazę pasty gotową. Oddzielamy ⅓ część gruszek i wrzucamy z pozostałymi składnikami do czaszy blendera, doprawiamy miodem, gałką, solą i pieprzem, miksujemy. Na tym etapie można zamiast zwykłego miodu, dodać miód pitny. Gotowa pasta najlepiej smakuje na świeżym jasnym chlebie, albo na grzankach. Z wierzchu posypujemy pozostałymi gruszkami i ewentualnie rozmarynem.

Image
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze