Strączkowe

Przedstawiamy najlepsze roślinne źródło białka! Wypełnione niezbędnymi aminokwasami strączki są świetną alternatywą dla mięsa. Ekologiczna cieciorka, fasola i soczewica to prosty sposób na pożywne dania i rewelacyjne pasty do kanapek. Dla wegan i nie tylko – regularne jedzenie strączków potrafi zdziałać cuda. Któż w końcu nie doceni konkretnej dawki błonnika?

W tym momencie nie mamy dostępnych produktów od tego dostawcy. Poznaj ofertę innych małych wytwórców i rzemieślników.

Strączki ekologiczne – cieciorka, soczewica zielona i czerwona, fasola bio

Pełne białka, jednego z najważniejszych składników odżywczych, oraz witamin i minerałów, strączki wracają do łask. Ekologiczna cieciorka, eko soczewica czerwona i zielona oraz czerwona fasola bio to produkty, które na nowo pojawiają się na naszych stołach. Główną przyczyną ich rosnącej popularności jest zataczająca coraz szersze kręgi świadomość konsumencka, zarówno jeśli chodzi o względy zdrowotne, jak i możliwości urozmaicania jadłospisu. Nie bez znaczenia jest również stale powiększająca się grupa osób praktykujących na co dzień dietę wegańską – czy to z uwagi na koszt, czy etyczne i środowiskowe aspekty spożywania mięsa. Dla wegan strączki stanowią bardzo istotne źródło pełnowartościowego białka. Tym sposobem tradycyjne dania regionalne, takie jak przygotowywany z bio cieciorki bliskowschodni hummus czy meksykańskie potrawy z czerwonej fasoli, można znaleźć w restauracjach i domach na całym świecie. Zaletą jedzenia strączków, poza oczywistymi walorami prozdrowotnymi i smakowymi, jest łatwość ich przechowywania. Suche nasiona można magazynować poza lodówką, np. w szklanych słoikach. Nie psują się szybko, dlatego z powodzeniem można stworzyć z nich żelazny zapas produktów, które – zawsze obecne w kuchni – będą stanowiły prosty sposób na szybki, pożywny posiłek. Nasiona roślin strączkowych, uprawianych zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego, na przykład bio soczewica czy fasola, to także doskonały surowiec do własnej produkcji kiełków. Te młode pędy o delikatnym, często orzechowym smaku, są świetnym urozmaiceniem sałatek, kanapek i dań głównych z makaronu czy ryżu. Własne kiełki wyhodujemy w domowym zaciszu w kilka dni, a gotowe, przechowywane w lodówce, zachowują świeżość przez mniej więcej tydzień.

Ekologiczna cieciorka i bio soczewica w Pora na Pola

Cieciorka bio, znana też pod nazwą ciecierzyca, uważana jest za afrodyzjak. Polecana jest jednak przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość białka. Ciecierzyca bio ma ponad 19% białka o wysokiej wartości odżywczej i doskonale uzupełnia w organizmie te aminokwasy, których osoby na diecie wegańskiej nie są w stanie dostarczyć np. w zbożach. Ekologiczna cieciorka przed ugotowaniem ma 364 kcal w 100 gramach. Cechuje się za to dużą ilością błonnika (ok. 15%) oraz składników mineralnych (w szczególności potasu) i witamin (np. kwasu foliowego). Skład bio cieciorki sprawia, że regularne jej spożywanie może pozytywnie wpływać na poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Ekologiczną soczewicę czerwoną i zieloną charakteryzują odmienne wartości odżywcze, różnice te jednak są tak małe, że głównym kryterium ich wyboru powinien być smak oraz zastosowanie. Bio soczewica zielona jest lekko pikantna. Ma ok. 350 kcal w 100 gramach, aż 60% węglowodanów, za to prawie w ogóle nie zawiera tłuszczu. Najczęściej wykorzystuje się ją do przyrządzania pasztetów, nadzienia do pierogów oraz do zup. Przed ugotowaniem należy ją namoczyć, a w garnku musi spędzić około 30 minut. Czerwona eko soczewica jest odmianą zdecydowanie łagodniejszą, delikatnie słodką w smaku, nie wymaga namaczania, a jej ugotowanie zajmuje 15-20 minut. Ma mniej kalorii niż wersja zielona (sucha ma ok. 340 kcal/100 gramów) oraz niższą zawartość węglowodanów (niecałe 50%), za to dostarcza trochę więcej tłuszczu (który stanowi ok. 3% jej masy). Tę odmianę bio soczewicy zwykle stosuje się do przygotowywania zup krem, gulaszy, sałatek, past i wegańskich burgerów. Oba rodzaje eko soczewicy dostarczają podobną ilość białka (ok. 25% masy) oraz błonnika (niecałe 9 gramów na 100 gram produktu).

Różne odmiany fasoli bio i ich odmienne wartości odżywcze

Na całym świecie wyróżnia się około 400 odmian ekologicznej fasoli. Bio nasiona tej wartościowej rośliny zawierają podobną jak cieciorka ilość białka (w zależności od odmiany od 20 do 24 gramów białka na 100 gramów suchej bio fasoli) oraz błonnika (od 13 do 16% masy). Większe różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami możemy zaobserwować, jeżeli weźmiemy pod uwagę zawartość węglowodanów. Mung lub czarna mogą mieć nawet do 63% tego składnika, tymczasem 100 gramów najpopularniejszej białej fasoli dostarcza zaledwie 45 gramów węglowodanów. Bio fasola to cenne źródło witamin (głównie tych z grupy B) i minerałów, przede wszystkim odpowiedzialnego za prawidłową pracę serca potasu, wzmacniającego zęby i kości wapnia oraz niezbędnego do zachowania w zdrowiu układu nerwowego, fosforu. Jednak również w przypadku związków z grupy mikroskładników, pomiędzy ich zawartością w różnych gatunkach fasoli występują różnice. Na przykład kwasu foliowego najwięcej znajdziemy w odmianach mung i pinto, a korzystnie wpływającego na odporność i zdolność regeneracji tkanek cynku – w fasoli czerwonej bio. Fasola, nawet ta ekologiczna, ma jedną wadę. Po jej spożyciu bardzo często mamy problemy natury trawiennej. Na szczęście jest na to rozwiązanie. Właściwe przygotowanie ziaren przed gotowaniem pozwala pozbyć się (znajdujących się głównie w skórce) związków, które są odpowiedzialne za wzdymające działanie fasoli. Suche ziarna przepłukujemy, a następnie moczymy w wodzie, zmieniając płyn co dwie godziny przynajmniej dwukrotnie. W ostatniej porcji wody zostawiamy fasolę na całą noc, a przed gotowaniem znowu kilkukrotnie przepłukujemy. Metoda ta jest co prawda czasochłonna, ale zdecydowanie warto ją stosować, aby cieszyć się pyszną, zdrową fasolą.

Ekologiczna fasola, cieciorka i bio soczewica – roślinne przepisy dla wegan

Strączki są nie tylko doskonałym źródłem białka, ale też wyjątkowo wdzięcznym produktem, który można wykorzystać na wiele sposobów. Zastosowanie bio cieciorki, soczewicy czy fasoli w potrawach uzupełni je o solidną porcję składników odżywczych oraz sprawi, że będą bardziej sycące i pyszne. Wszystkie są świetną bazą do przygotowania szybkich, wegańskich dań jednogarnkowych. Wystarczy dobrać do nich swoje ulubione warzywa i przyprawy – uniwersalny smak strączków pozwala na nieograniczoną liczbę kombinacji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Z ciecierzycy wykonamy klasyczny hummus lub falafel, czyli wegańskie „pulpety” z aromatycznymi dodatkami. Upieczona z przyprawami sprawdzi się jako zdrowa alternatywa dla chipsów. Jeszcze bardziej uniwersalna jest soczewica bio. Z zielonej przyrządzimy na przykład smakowity pasztet, z suszonymi pomidorami, płatkami owsianymi i warzywami – możemy wykorzystać nawet włoszczyznę, która pozostała z gotowania bulionu. Czerwona eko soczewica jest z kolei podstawowym składnikiem dalu – indyjskiej potrawy stanowiącej coś pomiędzy gulaszem a gęstą zupą. Do jego przygotowania, poza bio soczewicą, potrzebujemy cebuli, pomidorów, mleka kokosowego i orientalnych przypraw. Składniki najpierw podsmażamy na patelni, a następnie dusimy do momentu, gdy strączki zaczną się rozpadać. Dal możemy jeść z indyjskim chlebkiem naan, ryżem lub kaszą. Czerwona fasola bio, w odmianie kidney, dobrze smakować będzie w formie pasty do pieczywa. Smarowidło złożone wyłącznie z ugotowanych i zmielonych nasion, z odrobiną zdrowego tłuszczu, przyprawione papryką, to prosty sposób na znakomitą, pełnowartościową przekąskę. Tak naprawdę nie sposób wymienić choćby ułamka możliwości, jakie dają strączki, ale przedstawione wyżej pomysły pomogą rozpocząć kulinarną przygodę z tymi produktami.