Wigilijny wegański barszcz na zakwasie

· ·
Wigilijny wegański barszcz na zakwasie

Niewiele osób postrzega je w ten sposób, niemniej niektóre tradycyjne dania wigilijne są… wegańskie! Do takich klasyków roślinnych należy barszcz wigilijny. Tradycyjnie przygotowywany z zakwasu buraczanego i intensywnego bulionu grzybo-warzywnego. Dzięki obecności wielu składników otrzymujemy pyszny bulion o zrównoważonym smaku, który zmieniamy w barszcz przy pomocy wspaniałego zakwasu oraz podkręcamy odrobiną naturalnego octu.

Czas przygotowania:

15 minut + minimum 1 godz. gotowania bulionu + minimum 30 minut podgrzewania 

Składniki do barszczu:

Przygotowanie barszczu                                                                      

  • Wszystkie warzywa na bulion dokładnie wyszoruj, seler dodatkowo  obierz. 
  • Włóż  warzywa i jabłko do garnka, dodaj grzyby, śliwki, ziele angielski, liście laurowe, kuleczki jałowca i goździki. Zalej 1 litrem wody i dodaj oliwę / olej. 
  • Gotuj pod przykryciem przez minimum godzinę, a jeśli to możliwe 2-3 godziny. Im dłużej gotowany wywar, tym więcej ma smaku. 
  • Gotowy bulion przecedź przez sito, dokładnie wyciskając płyn z warzyw. Jeśli oczekujesz klarownego barszczu, sito powinno być bardzo gęste.
  • Dodaj zakwas, majeranek oraz świeżo zmielony pieprz. Podgrzewaj na minimalnym ogniu przez kilka minut. Spróbuj, dopraw do smaku solą i pieprzem. 
  • Podgrzewaj barszcz przez 30 minut na niewielkim ogniu, aby smaki się przegryzły. Pilnuj, aby barszcz się nie zagotował. Dla zachowania koloru najlepiej, aby barszcz nie osiągał temperatury powyżej 80 stopni. 
  • Ponownie spróbuj i dopraw do smaku solą, świeżo zmielonym pieprzem i majerankiem. 
  • Przed podaniem podkręć smak barszczu 2 łyżkami octu wiśniowego. Dodajemy tuż przed podaniem i barszczu z octem już nie podgrzewamy.

UWAGA!

Barszcz najlepiej smakuje i wygląda w dniu przygotowania. Każde kolejne podgrzewanie zaostrza smak, ale redukuje aromat przypraw, oraz przyciemnia kolor barszczu. 

Kolor barszczu będzie intensywny i piękny ( jeśli utrzymacie temperaturę poniżej 80 stopni), ale nie będzie to nigdy “sztuczny” kolor, ani tak intensywny jak sam zakwas – barszcz przygotujemy na wywarze grzybowym, który sam ma lekko brązowy kolor i to też wpływa na finalny kolor zupy

Przepis przygotowany przy współpracy z Zuzanną Mann twórczynią foto-kulinarnego bloga z widokiem na stół.

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze