Słodkości w zdrowej diecie – tak czy nie?

· ·
Słodkości w zdrowej diecie – tak czy nie?

W niniejszym artykule rozprawimy się ze wszystkimi „za” i „przeciw” pysznych słodkości. Udowodnimy, że ich zalety są niezaprzeczalne oraz podpowiemy, jak uniknąć ich wad (ale umówmy się, jedzenia wyłącznie słodyczy nie da się obronić w żaden sposób!).

Te słodkości wcinaj (w rozsądnych ilościach)

Zaczniemy od zalet – trzeba sobie przecież życie ułatwiać

W czekoladzie znajdują się też alkaloidy, które pobudzają układ nerwowy i poprawiają krążenie, dzięki czemu mają pozytywny wpływ na koncentrację i nastrój. Z kolei polifenole chronią przed chorobami serca i zaburzeniami jego pracy, powstawaniem żylaków i rozwojem miażdżycy. Jedzenie czekolady podnosi również poziom serotoniny w organizmie, poprawiając pamięć, korzystnie wpływając na sen i obniżając ryzyko występowania depresji. Co ciekawe, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, czekolada ma stosunkowo niski indeks glikemiczny, oscylujący w granicach 30-50, co spowodowane jest znaczną zawartością tłuszczu oraz… błonnika.

Orzechowy zawrót głowy

O korzyściach płynących z jedzenia bakalii oraz miodu pisaliśmy w tekście o dobroczynnym wpływie potraw świątecznych na nasze zdrowie. Nie będziemy więc powtarzać się, zaprosimy Was za to do zapoznania się z treścią tamtego artykułu – w końcu wiele produktów tradycyjnie świątecznych spożywamy również na co dzień. Z tego powodu o ich prozdrowotnym działaniu warto pamiętać przez cały rok.

Orzechy, suszone owoce oraz miód mogą być zarówno składnikiem słodkich wypieków, jak i świetną alternatywą tzw. sklepowych słodyczy. Ekologiczne produkty zachowują moc substancji odżywczych pochodzących wprost z natury. Pyszną i zdrową odmianą popularnych orzechowo-czekoladowych smarowideł do kanapek są bez wątpienia dostępne w Pora na Pola miazgi orzechowe, wykonane wyłącznie z orzechów właśnie, bez żadnych dodatków i polepszaczy. Świetnie sprawdzą się w towarzystwie miodu lub konfitury, jako słodkie drugie śniadanie lub podwieczorek.

Tych składników łatwo unikniesz (jeśli tego chcesz)

Ze względu na wysoką zawartość cukru i tłuszczu wielu z nas całkowicie rezygnuje z jedzenia słodkości. Jednak, jak mówi mądre (i przy okazji dość dosadne) powiedzenie XVI wiecznego lekarza: „Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”. Innymi słowy, składniki takie jak cukier i tłuszcze są naszym ciałom potrzebne, najważniejsze jest natomiast, ile ich zjadamy. W rozsądnych ilościach jak najbardziej możemy sobie na nie pozwolić. A jeśli chcemy cieszyć się większą dawką słodkości każdego dnia, możemy zastąpić je zdrowszymi odpowiednikami.

Również osoby na diecie bezglutenowej mają utrudniony wybór, ponieważ jednym z podstawowych składników słodkich wypieków jest np. zawierająca to białko mąka pszenna. Na szczęście na świecie istnieją prawdziwi pasjonaci słodkich wypieków, którzy potrafią zastąpić praktycznie każdy składnik jego lepszą wersją. Czego więc możemy ewentualnie obawiać się, jedząc słodycze, i jakie mamy alternatywy?

Słodycz na wiele sposobów, czyli cukier i jego zamienniki

Powszechnie znany cukier biały jest produktem rafinowanym, czyli tak naprawdę czystą sacharozą, pozbawioną wszelkich wartości odżywczych. Zdrowszą opcją jest wybór cukru trzcinowego, który jako składnik nieoczyszczony zawiera pewne ilości składników mineralnych, takich jak magnez, wapń, potas czy żelazo. Dlatego zawsze, kiedy mamy taką możliwość, warto decydować się na ten drugi wariant. Jednak cukier to zawsze cukier i powinniśmy spożywać go w mocno ograniczonych ilościach.

W wypiekach – nazwijmy go – klasyczny cukier możemy również zastąpić innymi składnikami, które dodadzą naszym słodkościom… słodkości, jednocześnie nierzadko wzbogacając je o szereg wartości odżywczych. Tak robią również nasi dostawcy, przygotowując dla Was przepyszne domowe słodycze. W Pora na Pola znajdziecie więc ciasteczka owsiane i prawdziwy keks z daktylami oraz na przykład bezcukrowe owsianki z bananem – hitem jest również ciasto wegańskie. Wiele produktów dostępnych na naszym targu jest również słodzonych ksylitolem, czyli cukrem brzozowym, który charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym i jest bezpieczny nawet dla diabetyków.

Tłuszcze mogą być całkiem zdrowe

Tłuszcz znajduje się w praktycznie każdym przepisie na ciasto – jedynym wyjątkiem od tej reguły jest ciasto biszkoptowe. To on dodaje ciastu elastyczności, wilgotności, a przede wszystkim smaku. Od jego wyboru w dużej mierze będzie zależała jakość wypieku. Źródłem tłuszczu w cieście nie musi być na szczęście margaryna o żeńskim imieniu, która w dawnych czasach (czy Wam również wydaje się, że lata 90. były zaledwie dekadę temu?) dzięki reklamom świeciła triumfy w wielu domowych wypiekach. Podstawowym tłuszczem, jaki stosowany jest obecnie w dobrych pracowniach cukierniczych, jest prawdziwe, wiejskie masło.

Masło nie jest jedynym zdrowym tłuszczem, który może wylądować w cieście, aby nadać mu właściwy smak i konsystencję. Funkcję tę spełniają również inne wartościowe produkty, jak na przykład olej kokosowy lub rzepakowy, a także przeróżne orzechy oraz siemię lniane. To ostatnie pełne jest błonnika i nienasyconych kwasów omega-3, które wspomagają pracę serca i mózgu, korzystnie wpływają na wzrok i nasze kości oraz wzmacniają odporność. NNKT mają również zbawienny wpływ na skórę i włosy, o czym pisaliśmy w naszym ostatnim artykule o olejowej pielęgnacji.

Gluten – niewidoczny, ale bardzo ważny

Dla osób z celiakią absolutną koniecznością jest rezygnacja z jedzenia glutenu, lecz to nie jedyna grupa, która powinna unikać go w swojej diecie. Możemy mieć również lżejszą postać nietolerancji tego białka lub być na nie uczuleni. Na szczęście w obecnych czasach nie jest problemem znalezienie słodkości, które nie zawierają w sobie glutenu. Pieczone są one ze specjalnych bezglutenowych mąk.

Bezglutenowe wypieki oferujemy także i my, ponieważ chcemy dostarczać Wam jak najlepsze produkty, idealnie dopasowane do Waszych potrzeb. Sprawdźcie koniecznie propozycje Piekarni Bezglutenowej Zdrowa Micha na naszej stornie – znajdziecie u nich przepyszne ciasta, ciacha i ciasteczka przygotowywane ze sprawdzonych składników niezawierających ani śladu glutenu.

Mamy nadzieję, że tym tekstem rozwialiśmy odrobinę Wasze wątpliwości i ułatwiliśmy słodkie wybory. Możecie więc, Wy wszyscy, którzy nas czytacie, porzucić myśli o niezdrowych, kuszących czekoladowych grzeszkach… Słodkości są całkiem w porządku. Na szczęście. Tylko czy w tej sytuacji, nie będzie jeszcze trudniej się od nich oderwać?

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze