Pokaż mi swój chleb, a powiem Ci, kim jesteś!

· ·
Pokaż mi swój chleb, a powiem Ci, kim jesteś!

Pokusiliśmy się o małą przewrotność – nie będziemy Wam niestety wróżyć z chleba. W dzisiejszym artykule zastanowimy się jednak, jakie są przyczyny rezygnacji z pieczywa i czy rzeczywiście zawsze jest to konieczne. Wskażemy, jakie odmiany domowego chleba możemy jeść, w zależności od tego, z jakiego powodu do tej pory rezygnowaliśmy z tego tradycyjnego wypieku.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby produkty zbożowe dostarczały nam aż do 30% dziennego zapotrzebowania na energię. Polscy dietetycy natomiast rekomendują spożywanie na co dzień około 6 porcji zbóż, przy czym jako jedną porcję uważa się pół szklanki ryżu czy makaronu lub jedną kromkę pieczywa. Dobrej jakości domowy chleb jest cennym źródłem niezwykle ważnych w naszej diecie węglowodanów złożonych (skrobi), które są paliwem dla mózgu, niezbędnego w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego błonnika oraz makro- i mikroelementów.

Pieczywo – dlaczego sobie odmawiamy?

Jakie są więc powody, dla których najczęściej rezygnujemy z jedzenia pieczywa? Według powszechnej opinii chleb tuczy, co w przypadku produktów dyskontowych, wypiekanych z wysoko oczyszczonej mąki, jest niestety prawdą. Wyroby produkowane masowo zawierają śladowe ilości składników odżywczych. Nie są natomiast wolne od polepszaczy smaku, barwników wprowadzających w błąd co do rodzaju użytego ziarna, czy środków przedłużających trwałość. Niepewny skład, pełen zbędnych dodatków to kolejna przyczyna coraz rzadszego sięgania po pieczywo ze sklepowych półek. Częściej też odchodzimy od spożywania go z powodu nietolerancji glutenu lub wrażliwości organizmu na ten składnik.

Na szczęście nie każdemu pieczywu na imię biały chleb i na rynku dostępne są obecnie wypieki różnego typu. Na które z nich powinniśmy zwrócić szczególną uwagę…

Prawdziwy domowy chleb na zakwasie

Warto rozejrzeć się za lokalnymi piekarniami, którym można zaufać. Najczęściej będą to rodzinne, małe firmy, które swoje produkty wytwarzają z pasją i robią to uczciwie. Chętnie opowiedzą o każdym oferowanym przez siebie rodzaju pieczywa. Ich produkty powstają według tradycyjnych receptur, a najwięksi wyjadacze w branży mają nawet własne młyny, aby w pełni kontrolować jakość produktów. Nie korzystają z syntetycznych składników, ponieważ prawdziwy chleb domowy na zakwasie smakuje najlepiej, a jednocześnie jest bardzo trwałe – z upływem czasu nie psuje się, a jedynie czerstwieje.

Pieczywo a dieta odchudzająca

Powinniśmy jeść przede wszystkim chleb z pełnego ziarna, na zakwasie. W takim pieczywie znajdziemy duże ilości błonnika. Świetnym dodatkiem, który jeszcze bardziej podkręci zawartość błonnika, są płatki owsiane, warto więc szukać wypieków z ich dodatkiem.

Na działanie układu pokarmowego ma również wpływ stosowanie w pieczywie zakwasu. Kwas mlekowy, który jest produktem procesu fermentacji, działa korzystnie na proces trawienia oraz zapobiega zaparciom.

Zwróćmy uwagę na to, aby do wypieków niedodawany był cukier. Naturalny chleb pełnoziarnisty na zakwasie jest źródłem węglowodanów złożonych, dzięki którym po jego zjedzeniu długo utrzymuje się poczucie sytości. Pieczywo takie ma niższy indeks glikemiczny, a więc nieznacznie podnosi poziom glukozy we krwi.

Chleb naturalny a nietolerancja glutenu?

W tym przypadku musimy zrezygnować w większości odmian tradycyjnego pieczywa, nie oznacza to jednak, że mamy na stałe pożegnać się z jedzeniem chleba. Możemy sięgnąć po coraz popularniejsze wypieki bezglutenowe. Wytwarzane mogą być z mąki ryżowej, kukurydzianej lub gryczanej. Pamiętajmy, tylko aby sprawdzić zawartość glutenu nie tylko w samej mące, ale też w innych składnikach.

Wszystkie chleby, które możecie kupić za pośrednictwem Pora na Pola to tradycyjne, domowe wypieki od zaufanych producentów. Dbamy o najwyższą jakość pieczywa, które oferujemy i osobiście sprawdzamy każdego współpracującego z nami dostawcę.

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze