Twarożek wiosenny

· ·
Twarożek wiosenny

Autor przepisu i fotografii: Zuzanna Mann | www.zwidokiemnastol.pl

Twarożek z dobrego białego sera to jedna z pyszniejszych i zdrowych propozycji śniadaniowych. Jakość sera jest tutaj podstawą, dlatego warto zrobić twarożek z pysznego wiejskiego twarogu, a świeże dodatki tworzą zbilansowany posiłek. Do twarożku dodajemy trochę śmietany, dla bogatszego smaku i lepszej konsystencji, oraz mleko do uzyskania właściwej gęstości.

Możliwość komponowania dodatków jest nieograniczona – teraz oczywiście najbardziej kuszą wiosenne cudowności… Do twarożku podajemy dobry, prawdziwy chleb, najlepiej na zakwasie i z pełnego ziarna – wystarczy dosłownie kromka – aby pełnowartościowe { i pyszne } śniadanie było gotowe.

Składniki:

Przygotowanie twarożku:

  • W misce rozgnieć twaróg widelcem – najpierw podziel na kawałki, a potem każdy kawałek rozgnieć widelcem na grudkowatą masę. Wymieszaj całą masę.
  • Dodaj 2 łyżki śmietany, wymieszaj.
  • Porcjami dodawaj mleko, do uzyskania właściwej gęstości – są zwolennicy twarożków gęstych, oraz ci, którzy wolą rzadsze… to kwestia indywidualna i gęstość twarożku można dostosować do własnych preferencji.
  • Wymieszaj całość dokładnie, rozgniatając większe grudki, jeśli jeszcze jakieś pozostały.
  • Ząbki czosnku zmiażdż w prasce, albo posiekaj najdrobniej jak możesz i dodaj do twarogu.
  • Dopraw solą i świeżo zmielonym pieprzem do smaku.
  • Wymieszaj całość, spróbuj, w razie potrzeby dopraw.
  • Rzodkiewki pokrój w cieniutki plasterki, albo w kosteczkę, przełóż do miseczki. Zdecydowanie odradzam ścieranie rzodkiewek na tarce – wypłynie wtedy mnóstwo wodnistego płynu, który w nieprzyjemny sposób rozwodni twarożek. Jeśli jednak ścierasz rzodkiewki na tarce – koniecznie osusz ręcznikiem papierowym.
  • Posiekaj szczypiorek i koperek, każdy włóż do osobnej miseczki.

Można dodać dodatki do misy z twarożkiem, na dawny domowy czy babciny sposób. Ja zdecydowanie wolę podać doprawiony lekko czosnkowy twarożek osobno, a dodatki w małych miseczkach obok. Wygląda to o wiele bardziej estetycznie, każdy ma możliwość skomponowania własnej wersji i użycia ulubionych dodatków. Przy okazji: dzieci uwielbiają taką interakcję przy stole, kiedy mogą same tworzyć swoje dania – jest to dla nich i zabawa, i nauka, a jednocześnie posiłek nie jest nudny. Serdecznie namawiam do takiej formy podania.

Innym rozwiązaniem jest podanie twarożku na sposób restauracyjny: w małych miseczkach, gotowych porcjach dla każdego, z dodatkami na wierzchu. Uwaga! Twarożku z dodatkami nie mieszamy, pozostawiamy je na wierzchu, tworząc apetyczną kompozycję. Większą ilość dodatków, gdyby ktoś potrzebował dokładkę, podajemy obok, w osobnych miseczkach, słoikach czy innych naczynkach.

Smacznego, cudownego dnia!

Autorka przepisu, Zuzanna Mann, prowadzi blog foto-kulinarny www.zwidokiemnastol.pl, na którym znajdziecie więcej przepisów na różne potrawy, w tym sporo przepisów śniadaniowych na pasty do chleba.

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze