Jak zorganizować wegańskie Święta? Mini przewodnik po roślinnej kuchni na Gwiazdkę

· ·
Jak zorganizować wegańskie Święta? Mini przewodnik po roślinnej kuchni na Gwiazdkę

Przygotowanie Świąt to nie lada wyzwanie. Wielu z nas właśnie w tym okresie robi większe porządki w domu. Trzeba pamiętać o znalezieniu prezentów, które ucieszą bliskich, a codzienne obowiązki również nie chcą poczekać… Często na gotowanie zostaje niewiele czasu. Tradycyjne dania wigilijne i świąteczne mają pewną niezaprzeczalną zaletę, dzięki której nie raz ratują sytuację – wszyscy doskonale znamy przepisy! Możemy więc przyrządzić ulubione potrawy niemal z zamkniętymi oczami i to z gwarancją, że sprawdzone dania zasmakują gościom.

Sprawa komplikuje się w momencie, gdy w nasze progi zawitać mają osoby stosujące dietę wegańską, a my nie mamy doświadczenia w tego typu kuchni. Czy w ferworze przedświątecznych przygotowań uda się znaleźć odpowiednie receptury? Czy potrawy wyjdą smacznie i czy zadowolą podniebienia naszych gości? Jakich produktów nie należy używać w daniach wegańskich?

Chcemy pomóc Wam w rozwiązaniu tych dylematów, dlatego specjalnie dla wszystkich, którzy w te święta będą debiutować w roślinnej kuchni*, przygotowaliśmy przewodnik po wegańskich wersjach potraw wigilijnych i świątecznych. Przeprowadzimy Was przez poszczególne posiłki, podpowiadając, gdzie mogą ukrywać się produkty pochodzenia zwierzęcego i czym je zastąpić.

Z naszego świątecznego przewodnika możecie korzystać na dwa sposoby – czerpiąc informacje i inspirując się naszymi wskazówkami lub zamawiając wegańskie składniki i gotowe potrawy z naszej oferty. Aby ułatwić poszukiwania właściwych produktów, odnośnik do każdego z nich znajdziecie w tekście – wystarczy kliknąć jego podkreśloną nazwę. Wasze zamówienie otrzymacie z dostawą do domu, w sam raz na Święta!

*Warto pamiętać, że kuchnia wegańska opiera się wyłącznie(!) na produktach roślinnych. Weganie nie spożywają czerwonego mięsa, drobiu i ryb, ani żadnych innych składników pochodzenia zwierzęcego, a więc także jajek, mleka, masła i ich przetworów oraz miodu.

Pora na wegańską Wigilię

Zaczynamy oczywiście od jednej z najbardziej oczekiwanych kolacji w roku. Choć tradycyj

na Wigilia składa się wyłącznie z dań postnych, nie oznacza to, że z założenia jest to wieczerza wegańska. Tak naprawdę niewiele wigilijnych potraw spełnia kryteria wegańskiej diety.

Wegański barszcz czerwony z uszkami z kapustą i grzybami

Klasyczny czerwony barszczyk przygotowujemy na wywarze mięsnym lub warzywnym – w zależności od tego, jak bardzo restrykcyjnie pochodzimy do wigilijnego postu. Dobrze jednak zwrócić na to uwagę, gdyż weganinowi niedane będzie spróbować tego przysmaku, jeśli przyrządzimy go na mięsnym bulionie. W Pora na Pola znajdziecie przepyszny wegański barszcz wigilijny ugotowany na wywarze z warzyw. Możecie przyrządzić go też samodzielnie, korzystając cebuli, włoszczyzny oraz aromatycznego zakwasu z buraków od jednego z naszych dostawców – od Zakwasowni lub Michała Sznajdera. Polecamy nasz przepis!

Tradycyjny wigilijny barszcz nie może pojawić się na stole bez odpowiedniego towarzystwa, czyli uszek z kapustą i grzybami. Przygotowywane według najpopularniejszych przepisów nie są wegańskie – do ciasta dodaje się jajka, czasami nawet masło. Możecie zrezygnować w tych składników lub zastąpić je olejem roślinnym. Wiemy jednak, że przygotowania do wieczerzy wigilijnej to ostatni moment, kiedy człowiek ma ochotę na kuchenne eksperymenty. Chcemy podać gościom same sprawdzone pyszności! Dlatego wegańskie uszka z kapustą i grzybami z przyjemnością dostarczymy wprost pod Wasze drzwi.

Wegańskie pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi z kapustą i grzybami to kolejna wigilijna pozycja obowiązkowa, która równocześnie jest świetną propozycją dla wegan, choć pod jednym warunkiem. Jeżeli Wasze ulubione ciasto na pierogi składa się jedynie z mąki, soli i wody w odpowiednich proporcjach, z łatwością ugotujecie rewelacyjne wegańskie pierogi wigilijne. W przypadku, gdy korzystacie także z jajek lub masła – przepis trzeba zmodyfikować albo… pierogi zamówić u nas!

Do wyboru macie wegańskie pierogi z kapustą i grzybami wykonane z klasycznego ciasta lub z dodatkiem łupin babki jajowatej, która jest bogatym źródłem błonnika. Pierogi z ciasta z babką jajowatą to idealne remedium na małe świąteczne łakomstwo – kiszona kapusta i błonnik pomogą lepiej przetrawić wszystkie pyszności i zachować lekki brzuszek.

Wigilijne przystawki

Kapusta wigilijna jest potrawą, której tego wieczora absolutnie nie może zabraknąć na stole! Pomyślcie tylko, ile ma zastosowań. Wykorzystujemy ją jako farsz do wcześniej wspomnianych uszek i pierogów, możemy również upiec bardziej sycące paszteciki z ciasta drożdżowego, i oczywiście podać ją samą, jako przystawkę. W pełni wegańską przystawkę!

Jeśli macie swój własny, sprawdzony przepis na wigilijną kapustę lub inne ukochane przez rodzinę potrawy z grzybami, koniecznie zajrzyjcie do świątecznej oferty Pora na Pola. Znajdziecie u nas ekologiczne suszone borowiki i podgrzybki, a także marynowane rydze, kurki, boczniaki i… również podgrzybki.

Co zamiast ryby?

Ryby stanowczo nie są wegańskim daniem – choć traktowanie ich jako dań postnych może zasiać w niektórych ziarnko wątpliwości. Co więc możemy zaproponować gościom, którzy nie jedzą potraw pochodzenia zwierzęcego? Nie chcemy ich przecież zostawić w wigilię na samej kapuście i barszczyku, choćby były to najsmaczniejsze rarytasy pod słońcem!

Dania przypominające w smaku ryby przygotujemy na przykład ze świeżych boczniaków – możemy je podać w postaci lubianej przez wszystkich ryby po grecku. Śledziki w różnej formie „podrobimy”, używając zamiast ryb bakłażana. Bardzo popularnym, lubianym wegańskim daniem jest seleryba, czyli seler z wodorostami nori lub sosem sojowym. Aby ją przygotować, obgotowujemy plastry selera z wodorostami lub sosem, dzięki czemu warzywo mięknie i nabiera rybnego posmaku. Później możemy przyrządzić taki seler podobnie, jak tradycyjną wigilijną rybę – smażąc w panierce lub zapiekając.

Wegańskie Święta – śniadanie i uroczysty obiad

Przygotowanie wegańskiej Wigilii z naszym przewodnikiem wydaje się dziecinnie proste? Mamy nadzieję, że tak! Nie spoczywamy jednak na laurach i podpowiadamy Wam, co począć (a właściwie upichcić) w dni świąteczne, aby jak najlepiej ugościć swoich bliskich wegan.

Roślinne śniadanie gwiazdkowe

Co możemy zaserwować weganom na świąteczne śniadanie? Wbrew pozorom wybór nie jest mały!

Śniadanie wytrawne może składać się z kanapek z pieczywem na żytnim zakwasie, z warzywami i przepysznym pasztetem wegańskim z kaszą jaglaną lub grzybowym ze śliwką, warzywnych past, na przykład buraczkowej – na bazie hummusu lub fasoli i oczywiście wszystkich Waszych ulubionych roślinnych przystawek!

Pyszne i pożywne będzie też śniadanie na słodko. Jeśli w dalszym ciągu cierpimy na niedobór pierogów, możemy zdecydować się na ich wegańską, typowo świąteczną wersję – z jabłkiem i cynamonem. Konfitura z borówki amerykańskiej z cynamonem idealnie pasować będzie do naleśników – pamiętajmy jednak, aby przygotować je bez jajek i użyć roślinnego mleka!

A jeśli już o wegańskim mleku mowa, z jego pomocą przyrządzimy najprostsze śniadanie na świecie, czyli owsiankę. Wystarczy podgrzać napój mleczny, wrzucić do niego płatki owsiane i owoce w zimowym klimacie – suszone śliwki i daktyle oraz świeże jabłka, a gościom zaproponować dodatki do wyboru, na przykład ekologiczne orzechy włoskie czy migdały sycylijskie.

Wegański świąteczny obiad – czy to możliwe?

Nie macie pomysłów na obiad świąteczny bez produktów pochodzenia zwierzęcego? Ani trochę nas to nie dziwi! Praktycznie wszystkie polskie dania przyrządzane tradycyjnie w Boże Narodzenie zawierają mięso. Osoba bez doświadczenia z wegańską kuchnią może mieć niemałą zagadkę, cóż przyrządzić, ale od czego macie nas? Oto co szczególnie polecamy na świąteczny obiad…

Jako pierwsze danie idealnie sprawdzi się wegański żurek! Dokładnie tak, nie przewracajcie oczami, mięsożercy! Ta zupa świetnie smakuje przygotowana na wywarze z warzyw, z aromatycznym zakwasem gryczanym, żytnim lub ryżowym, grzybami i ziemniakami!

Na świątecznym stole tradycyjnie gości w naszym kraju bigos. I pewnie już słusznie się domyślacie – on też może być wegański! Nie namawiamy jednak do przygotowywania wersji roślinnej samodzielnie, ponieważ to jedna z potraw wyjątkowo czasochłonnych, a gotowanie jej na dwa garnki w przedświątecznym zamieszaniu może wprowadzić… jeszcze więcej zamieszania! W zamian za to gorąco polecamy wegański bigos od Zdrowej Michy, który zamówicie u nas specjalnie dla swoich bliskich, nie rezygnując jednocześnie z przyrządzenia tradycyjnej wersji.

Jeśli chcemy na danie główne podać konkretną, sycącą potrawę, możemy zdecydować się na krokiety lub gołąbki – te dania są na tyle uniwersalne, że w zależności od farszu mogą być mięsne lub całkowicie roślinne (pamiętajmy oczywiście o wykorzystaniu wegańskich naleśników i warzywnego bulionu). Jako nadzienie gołąbków sprawdzi się kasza z cebulką (lub kapustą kiszoną – pod warunkiem, że mamy do czynienia z prawdziwym wielbicielem tej ostatniej – w święta wszak kapusta otacza nas zewsząd, więc zniosą to tylko najwięksi smakosze!). Wegańskie krokiety możemy dla odmiany nafaszerować szpinakiem, soczewicą lub pieczarkami z dodatkiem tofu, czyli sojowego „twarożku”.

Co podać na przystawkę lub przekąskę? Tradycyjną świąteczną sałatkę jarzynową! Jakim cudem? Oczywiście łącznikiem będzie wegański majonez. Świetnym dodatkiem do dań głównych będzie też domowa ćwikła z grubo mielonych buraków oraz chrzan nadwarciański, dostępny w Pora na Pola aż w czterech wersjach: po staropolsku, na ostro, z jabłkiem i z czarną porzeczką. Nie zapominajmy też przepysznych o marynowanych grzybach!

Coś słodkiego dla łasuchów

Święta bez słodyczy? Nie tym razem! W tym roku nie wykręcimy się nawet tym, że słodycze tuczą! Specjalnie na ten wyjątkowy okres piekarnia Zdrowa Micha przygotowała przepyszne ciasta, które zawierają jedynie cukry naturalnie występujące w poszczególnych składnikach. Nie mają za to glutenu, a więc są bezpieczne dla osób chorujących na celiakię. Idealne dla wegan będą: czekoladowa tarta z malinami, torcik kokosowy z owocami, wegański makowiec i keks oraz trufle daktylowe – w tych słodkościach nie znajdziecie jaj ani mleka. Do wegańskich ciast zróbcie sobie koniecznie rozgrzewającą herbatkę z pomarańczą i goździkami lub z cytrynkami i żurawiną.

Chcecie upiec wegańskie ciasta dla swoich bliskich sami? Możecie zainspirować się wypiekami Zdrowej Michy lub poszukać przepisów w internecie – jest ich tak dużo, że nie starczyłoby nam miejsca na opisanie wszystkich pyszności, którymi można ugościć wegan. Pamiętajcie tylko, aby w używanych przez Was recepturach nie było jajek, mleka i jego przetworów, a także miodu.

Tym sposobem przewędrowaliśmy przez cały wigilijno-świąteczny jadłospis dla wegan. Wierzymy, że z naszym przewodnikiem o wiele łatwiej odnajdziecie się w labiryncie kuchni roślinnej! I wiecie co? Jeśli robicie to specjalnie dla Waszych bliskich, jesteście świetni! Na święta życzymy wszystkim takich bliskich i samym sobie tak rewelacyjnych klientów! Wesołych Świąt!

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze