ZIELONO MI, czyli przepis na wiosenne pierogi ze szparagami

· ·
ZIELONO MI, czyli przepis na wiosenne pierogi ze szparagami

Wiosna to czas, gdy moja kulinarna wyobraźnia wprost buzuje, jestem przebodźcowana nadmiarem dobroci, które ziemia nam daje. Na co dzień ważne jest dla mnie pochodzenie roślin, z których korzystam przygotowując posiłki, lubię wiedzieć, że wzrastały bez sztucznego wspomagania, we własnym tempie i odpowiednim czasie. Lubię czekać na takie prawdziwe warzywa. Gdy już się pojawią stale kombinuję co by tu nowego wymyślić, co wrzucić do garnka, jak zgrabnie wykorzystać dary sezonu…

Często kończy się na pierogach. Lepienie to czynność, która czuję, że łączy mnie z przodkami, gdy zlepiam cienkie brzegi ciasta, staje mi przed oczyma Babcia, ta która lepiła ze mną jako pierwsza. Celebruję te momenty. Lubię wiosenne pierogowanie.

Maj i czerwiec mają dla mnie smak zielonych szparagów – szparagi grilluję, wrzucam do zupy, smażę z makaronami, gotowane podaję z jajkiem, omletem lub sosem beurre blanc, możliwie często upycham też szparagi w pierogach. Od wielu lat przygotowuję je przy okazji sezonu na zielone łebki. Poniżej przedstawiam swój przepis na bombowy, sezonowy farsz. Nada się także do krokietów lub naleśników.

Zielone pierogi ze szparagami

Składniki na ciasto:

Składniki na farsz:

  1. Składniki na ciasto zwykle miksuję w malakserze, wychodzi super, można zagnieść je też ręcznie, choć to bardziej pracochłonne. Gotowe przykrywam miseczką i zostawiam by chwilę odpoczęło. Jeśli chcesz, by Twoje pierogi były zieloniutkie,  jak u mnie, zblenduj oddzielnie nieco młodych liści szpinaku i dodaj do ciasta pierogowego.  Im więcej liści tym kolor będzie bardziej intensywny.
  2. Szparagi skracam o zdrewniałą końcówkę, a następnie gotuję w osolonym wrzątku przez 3-5 minut (w zależności od grubości pędów). Po wyjęciu z garnka przelewam je zimną wodą i siekam możliwie jak najdrobniej, nie chcę uzyskać konsystencji pesto więc robię to ręcznie.
  3. Na patelni podsmażam delikatnie cebulę posiekaną w drobną kostkę i przeciśnięty czosnek.
  4. W miseczce rozgniatam sery, doprawiam solą i pieprzem, w razie zbyt zwartej konieczności dolewam nieco śmietany.
  5. Następnie mieszam twarogową masę z posiekanymi szparagami, cebulą, czosnkiem i drobno pokrojonym koperkiem.
  6. Ciasto wałkuję cienko, wykrawam krążki za pomocą szklanki, na każdy nakładam łyżeczkę farszu. Gotuję w osolonym wrzątku do wypłynięcia. Serwuję polane masłem i posypane tartym, dojrzałym serem.

Agata Koton - w Pora na Pola zajmuję się ofertą, poszukiwaniem pereł i diamentów wśród dostawców naturalnego jedzenia w Polsce. Prywatnie, po godzinach mieszam, gotuję, smażę, tworzę nowe receptury, nieustannie eksperymentuję w kuchni, relaksuję się lepiąc pierogi.

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze